reklama

Kreatyna – wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

Opublikowano: 19 wrzesień 2022, 11:57 Kategoria Rozmaitości
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Sposób działania kreatyny jest doskonale znany wszystkim osobom, które poddają się intensywnym treningom. Jednak dla początkujących, rola tego suplementu w organizmie, może nie być oczywista. Sprawdź, czym jest kreatyna, jak działa i kiedy warto ją stosować!

Jeśli planujesz popracować nad sylwetką, wzmocnić siłę mięśni lub rozpocząć bardzo intensywny trening w sztukach walki, z pewnością niejednokrotnie usłyszysz o tym, jak ważna jest odpowiednio dobrana suplementacja. Jednym z najsilniejszych (i całkowicie legalnych) suplementów mających realny wpływ na efekty treningu, jest kreatyna. Jest to związek trzech aminokwasów: argininy, glicyny i metioniny, które naturalnie występują w ludzkim organizmie. Szacuje się, że około 95% kreatyny w organizmie zasila mięśnie (głównie szkieletowe), a pozostałe 5% znajduje się w mózgu. Produkowana przez wątrobę kreatyna pełni w organizmie wiele ważnych funkcji. Przekonaj się, jak ważne jest odpowiednie stężenie tego związku i jakich efektów można się spodziewać po wdrożeniu odpowiedniej suplementacji!

Czym jest kreatyna i jakie są jej rodzaje?

Kwas β-metyloguanidynooctowy, powszechnie znany jaki kreatyna, to związek aminokwasowy, który syntetyzuje się w wątrobie w trakcie przemiany materii. W dużym uproszczeniu, kreatyna stanowi pewnego rodzaju magazyn energii, która jest niezbędna w procesie syntezy białek mięśniowych. Taki zapas energetyczny jest niezwykle istotny dla osób, które poddają się intensywnym treningom. Suplementy diety zawierające kreatynę występują w różnych formach. Wśród nich można wyróżnić:

reklama


  • monohydrat kreatyny
  • jabłczan kreatyny
  • cytrynian kreatyny
  • chelat magnezowy kreatyny
  • ester etylowy kreatyny

Osobom początkującym poleca się stosowanie suplementów z kreatyną w postaci monohydratowej – jest to środek o najprostszym składzie, który charakteryzuje się wysoką przyswajalnością. Stosowanie suplementacji kreatyny warto omówić z lekarzem oraz trenerem i dietetykiem.

Suplementacja kreatyny – efekty

Kreatyna jest suplementem, od którego oczekuje się efektywności i skuteczności. Regularne stosowanie kreatyny w odpowiednich dawkach działa na:

  • zwiększenie poziomu energii
  • zwiększenie wydolności mięśni
  • przyrost masy mięśniowej
  • poprawę sprawności całego organizmu

Istnieją badania, których przedmiotem jest na wpływ kreatyny na terapię chorób neurologicznych. Okazuje się, że dostarczanie kreatyny w postaci suplementów diety może przyczynić się do poprawy wyników leczenia przypadłości takich jak choroba Alzheimera, Parkinsona, Huntingtona czy epilepsja.

Jak dawkować suplementy z kreatyną?

Warto podkreślić, że samo przyjmowanie kreatyny nie wystarczy, aby mieć wyrzeźbione, silne i sprawne ciało. Dawki suplementów muszą doskonale współgrać z rodzajem i intensywnością treningów. Jeśli nie wiesz, jaka ilość kreatyny jest dla Ciebie optymalna, zasięgnij porady doświadczonego trenera, który z pewnością podpowie Ci, jak prawidłowo wdrożyć suplementację do swojej sportowej rutyny.

Materiał partnera


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama