reklama

Na czym polega demontaż maszyn i kiedy się go wykonuje?

Opublikowano: 01 luty 2023, 12:19 Kategoria Rozmaitości
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Modernizacja lub przeniesienie zakładów produkcyjnych wymagają zdemontowania parku maszynowego i przeniesienia go w nowe miejsce. To skomplikowane zadanie, do którego należy przygotować się z należytą uwagą i zawsze być gotowym na problemy.

Co to jest demontaż maszyn?

Demontaż maszyn to więcej, niż podniesienie ich z podsadowienia czy rozłożenie na części łatwiejsze do transportu. To cały proces logistyczny, który ma za zadanie przygotować wybrane maszyny do przeniesienia i złożenia w nowym miejscu. Nie licząc bowiem sytuacji, w której urządzenia robocze są później utylizowane, to demontaż maszyn planuje się, mając na uwadze konieczność ich późniejszego zmontowania w nowym miejscu.

Jak wygląda proces demontażu maszyn przemysłowych?

Demontaż maszyn jest maksymalnie uporządkowanym procesem. Eksperci z firmy b8group.pl zaznaczają, że choć w każdym przypadku wygląda on trochę inaczej, to pewne elementy są zawsze wspólne.

reklama


Konieczne jest stworzenie dobrego planu, a to oznacza konieczność rozpoznania sposobu, w jaki maszyny są ustawione na hali względem konstrukcji architektonicznych, przeszkód czy pozostałych elementów parku maszynowego.

Trzeba zaplanować kolejność demontażu – sprawdzić, czy maszynę można będzie podnieść w całości, czy trzeba ją będzie rozłożyć na mniejsze elementy na przykład po to, żeby ułatwić transport.

Po zgraniu demontażu z transportem można przystąpić do prac przy podnoszeniu maszyn.

Przenoszone elementy zabezpiecza się na platformach transportowych i przygotowuje dokumentację procesu w celu ułatwienia późniejszego montażu.

Cały proces jest nadzorowany przez doświadczonych techników, którzy koordynują prace przy poszczególnych maszynach i decydują o kolejności demontażu, przenoszenia i transportowania ładunków.

Doświadczenie w demontażu maszyn jest kluczowe

Większość maszyn przemysłowych konstruowana jest tak, żeby były maksymalnie wydajne i ergonomiczne, a to nie obejmuje łatwości demontażu i ponownego montażu. Zasadniczo większość urządzeń przemysłowych jest konstruowana tak, żeby ich transport był relatywnie łatwy, ale w praktyce zawsze potrzeba doświadczonego wykonawcy, który oceni, jak demontaż przeprowadzić w lokalnych warunkach. Chodzi o to, żeby cały proces na przykład nie zakłócił pracy innych części zakładu i żeby nie doszło do uszkodzenia budynków.

Przede wszystkim jednak demontaż nie jest celem samym w sobie. Maszyny przemysłowe demontuje się najczęściej po to, żeby złożyć je w nowym miejscu, a to wymaga jeszcze bardziej perspektywicznego planowania. Tego nie można się nauczyć, czytając opracowania naukowe – choć znajomość teorii jest pomocna, to zastosowanie wiedzy w praktyce jest możliwe dopiero dzięki wieloletniej praktyce. Taka elastyczność jest zresztą głównym powodem, dla którego w branży działa tylko kilka firm zajmujących się profesjonalnym demontażem maszyn.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że to zadanie wymaga specjalistycznego i kosztownego sprzętu. Dźwigi, rolki, podnośniki hydrauliczne czy suwnice – wszystkie one mogą być przydatne, żeby podnieść i przenieść ciężkie maszyny przemysłowe lub ich elementy.

Materiał partnera


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama