reklama

Nie daj się oszukać ? Sprawdź paragon

Opublikowano: 11 sierpień 2015, 11:13 Kategoria Rozmaitości
urząd skarbowyparagaon
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Duża grupa podatników sprzedających towary i świadczących usługi ma obowiązek prowadzenia ewidencji obrotów przy zastosowaniu kas rejestrujących. Każda sprzedaż powinna zostać udokumentowana paragonem, który następnie zostaje wręczony kupującemu.

Część przedsiębiorców uchyla się od obowiązku instalowania kas rejestrujących. Są również i tacy, którzy mimo tego, że posiadają kasę rejestrującą nie ewidencjonują swoich obrotów za każdym razem, czyli ukrywają swoje obroty, a co za tym idzie konsument nie otrzymuje paragonu.

W konsekwencji zaniżane są wpływy do budżetu państwa z tytułu podatku od towarów i usług. W celu zminimalizowania tego zjawiska od 2002 roku  Ministerstwo Finansów realizuje działania pod hasłem ?Weź paragon? mające na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa z korzyści płynących z    posiadania paragonu podczas dokonywanych przez nich transakcji.

reklama


Konsumencie za każdym razem dokonywania zakupu, żądaj od sprzedawcy paragonu.

Biorąc paragon:

  1. Wspierasz uczciwą konkurencję - Masz pewność, że sprzedawca stosuje zasady uczciwej konkurencji. Wspierasz przedsiębiorców/sprzedawców, którzy uczciwie funkcjonują na rynku.
  2. Zyskujesz pewność, że nie zostałeś oszukany - Wiesz dokładnie za co i ile płacisz.
  3. Zmniejszasz szarą strefę - Pomagasz w likwidacji ?szarej strefy?, przyczyniając się do zwiększenia wpływów do budżetu.
    1. Działasz uczciwie.

Każdy paragon zawiera charakterystyczne elementy tj.:

  • centralnie umieszczony napis paragon fiskalny;
  • NIP wystawcy, jego nazwę i adres;
  • nazwę  towaru lub świadczonej usługi;
  • cenę;
  • logo i numer unikatowy kasy.

Więcej informacji na stronie MF

mat. pras.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama