reklama

Gimnazjaliści z Życzyna laureatami ogólnopolskiego konkursu

Opublikowano: 21 grudzień 2015, 08:58 Kategoria Rozmaitości
edukacjaŻyczyn
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

?Od dawnych Słowian do Natury 2000? to wyróżniony projekt przygotowany przez uczniów Publicznego Gimnazjum w Zespole Szkół w Życzynie. Przewodnik po lokalnych atrakcjach przyrodniczych i kulturowych został wysoko oceniony przez wszystkich członków jury w każdej z pięciu kategorii. Uczniowie z Życzyna brali udział w ogólnopolskim projekcie "Misja Przyroda - Zielone Szkoły w Parkach Narodowych".

?Misja Przyroda ? Zielone Szkoły w Parkach Narodowych? to cykl zajęć przyrodniczych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Jego celem jest budowanie świadomości i poczucia odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze własnego regionu i kraju. Trzonem projektu jest tygodniowy bezpłatny wyjazd na zieloną szkołę do wybranego parku narodowego. W ramach zajęć terenowych uczniowie wcielają się w rolę odkrywców i badaczy, poznając przy tym walory przyrodnicze parku i jego najbliższej okolicy.

 

reklama


Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Zespole Szkół w Życzynie po wiedzę i przygodę wyjechali na początku września. Podczas pięciodniowej bezpłatnej wycieczki młodzież poznała walory przyrodnicze i kulturowe Białowieskiego Parku Narodowego. Dzięki atrakcyjnej formule programu, łączącej naukę, gry i zajęcia terenowe, uczniowie zdobyli wiedzę przyrodniczą, która znacznie wykracza poza zakres omawiany w szkolnych gmachach.

Elementem towarzyszącym realizacji projektu, wykorzystującym doświadczenia i umiejętności zdobyte podczas zielonej szkoły, jest zadanie konkursowe. Jego celem jest opracowanie ścieżki skarbów przyrody i kultury znajdujących się w najbliższej okolicy szkoły. ?Od dawnych Słowian do Natury 2000? to wyróżniony projekt przygotowany przez uczniów Publicznego Gimnazjum w Zespole Szkół w Życzynie. Przewodnik po lokalnych atrakcjach przyrodniczych i kulturowych został wysoko oceniony przez wszystkich członków jury w każdej z pięciu kategorii. W ocenie brane były pod uwagę takie kryteria jak: pomysłowość pracy, walory poznawcze ścieżki i dokładność jej opisu, ilość uwzględnionych obiektów oraz estetyka. Dodatkowym kryterium jest tzw. questowość projektu, czyli poziom odkrywczości dziedzictwa miejsca i tworzenie nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach.

 

?Misja Przyroda - Zielone Szkoły w Parkach Narodowych? jest projektem o zasięgu ogólnopolskim, realizowanym we współpracy ze wszystkimi 23 parkami narodowymi. W tym roku w projekcie wzięło udział 7.200 uczniów z 200 szkół w całym kraju. We wcześniejszych edycjach, które były realizowane w 2013 i 2014 roku w 10 parkach narodowych, wzięło udział łącznie ponad 1100 uczniów.

Projekt ?Misja Przyroda? został zainicjowany i jest realizowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej - organizację pozarządową, która od 25 lat aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. W przekazywaniu wiedzy przyrodniczej Fundacja korzysta z pomocy Parków Narodowych oraz ich doświadczenia i metod badawczych.

mat.pras./oprac. jd

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama