Zrób sobie prezent - poznaj królewską porcelanę Wedgwood

Opublikowano: 18 grudzień 2017, 13:09 Kategoria Rozmaitości

Wedgwood to angielska marka, która powstała już w roku 1759. Jej twórcą był Josiah Wedgwood, który urodził się w Stafforgshire w Anglii, w rodzinie garncarzy w 1730 roku. Pracował on u garncarzy w Liverpoolu, a w wieku 30 lat założył własną ‘Bluszczową Manufakturę’. Wedgwood był podziwiany przede wszystkim za podejście do interesów i zdolność w tworzeniu.

Jako samouk, Josiah odnajdywał i tworzył idealne przepisy metodą prób i błędów. Już na samym początku, chciał on stworzyć własny i niepowtarzalny styl. Dodatkowo, w XVIII – wiecznej Anglii poszukiwano idealnych metod szkliwienia, co również było celem Wedgwooda. Poza tym, przez problemy zdrowotne, Josiah nie mógł pracować z kołem garncarskim – jego głównym zajęciem był marketing i szkliwienie. Na lata wieku XVIII, modne były nowości, Anglicy chętnie kupowali nietypowe i eleganckie zastawy i ozdoby Wedgwooda.

Sam Josiah, po nawiązaniu znajomości z kupcem Bentleyem, Wedgwood uzyskał dostęp do dystrybucji swojego towaru u szlacheckich rodzin. Jednak zaproszenie do konkursu na serwis dla królowej Charlotty przyniosło mu ogromny sukces. Wedgwood nazwał swoją zastawę królewską, co było świetną reklamą dla jego marki. Stworzył zastawę ze złoceniami, jednak do dziś jej nie odnaleziono. Po sukcesie, porcelana Wedgwooda stała się sławna na całym świecie.

Działania Wedgwooda przypadły na lata, gdy Anglia była potęgą kolonizacyjną. Gdy w całej Wielkiej Brytanii zaczęły pojawiać się masowo kawa, cukier, herbata i przyprawy, Wedgwood produkował porcelanowe filiżanki i zastawy stołowe.

Oprócz tego, dla Wedgwooda świetną okazją do wypromowania swojej porcelany, była Ameryka. Wedgwood znalazł tam wielu zainteresowanych swoimi wyrobami, przez co jego porcelana jest popularna szczególnie w Ameryce (po Anglii). Ogromna ilość wyrobów Wedgwooda była eksportowana do Ameryki. Co ciekawe, siedziba główna Wedgwooda mieści się w Nowym Jorku.

Wedgwood świetnie odgadywał potrzeby angielskiego społeczeństwa. Śledził modę i popyt. Wszystkie jego produkty były wytwarzane z zachowaniem idealnych proporcji. Dzięki eksperymentom, Wedgwood opracował własną technikę produkcji.

Co ciekawe, w logo Wedgwooda znajduje się Portlandzka waza. Jest to kopia wazy starożytnej, którą Wedgwood wykonał jako swoje ostatnie dzieło. Pierwowzór został zakupiony przez księżną Portland. Josiah, wypożyczając ją do skopiowania, spędził dużo czasu nad jej reprodukcją. Ostatecznie udało mu się – waza została umieszczona w logo i stała się znakiem rozpoznawalnym Wedgwooda i całej jego marki.

Piękna porcelana z Wielkiej Brytanii

Porcelana marki Wedgwood jest produkowana do dziś. Pierwsze kolekcje są dostępne na rynku i w Internecie. Zastawy stołowe i herbaciane Wedgwooda charakteryzują się delikatnością i niepowtarzalnymi kształtami i wzorami. W znacznej większości, Wedgwood produkuje porcelanę Bone Premium, szlachetną i śnieżnobiałą. Z fabryką współpracują popularni projektanci – między innymi są to Jasper Conran i Vera Wang.
Do najbardziej rozpoznawalnych kolekcji Wedgwooda należą:

  • Jasper Conran (również Chinoserie White i Green, Pin Stripe, Gold),
  • Vera Wang Infinity (kolekcja ślubna),
  • Hibiscus,
  • Cornucopia, której wzór ze złoceniami jest oparty na rogu obfitości,
  • Wszystkie starodawne elementy zastawy, wykonane z kamionki imitującej jaspis.

Wśród porcelanowy naczyń, nie brakuje zestawów (głównie herbacianych), dodatków – np. ramek, świeczników czy wazonów oraz zestawów prezentowych. Dodatkowo, Wedgwood oferuje również różne smaki angielskich herbat w ozdobnych pudełkach.

porcelanowe-zestawy-wedgwood.jpg


Główna cecha rozpoznawalna produktów Wedgwooda, to delikatność filiżanek i reszty elementów zastawy. Do dziś, popularnością cieszy się błękitna kolekcja, na której widnieją białe, wyrzeźbione postacie i inne elementy. Polecamy Wam zajrzeć do sklepu Mensa Home, w którym znajdziecie najpiękniejsze produkty marki Wedgwood.

Dziś, można podziwiać dawne eksponaty wykonywane przez samego twórcę marki. Muzeum znajduje się w Stoke-onTrent w Anglii. Jako ciekawostkę, można podać, iż Wedgwood jest dziadkiem Charles’a Darwina, który był twórcą ewolucji. Sam Wedgwood miał ogromny udział w rewolucji przemysłowej. Osiemnastowieczna Anglia prężnie się rozwijała przez kolonizację, której Wedgwood był przeciwny. Jego sposobem na walkę z kolonizacją, było tworzenie medalionów, broszek i kamei, które reprezentowały postawę przeciwko niewolnictwu.

Josiah Wedgwood jest dziś rozpoznawalną postacią na całym świecie, tak samo jak jego markowe wybory porcelanowe i kamionkowe.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież