Zgadzając się na reportaż zdjęciowy, a później na wydanie albumu ze zdjęciami, pani Zosia nie przypuszczała, że jej historia odbije się echem w całej Polsce. I teraz nikt już nie ma wątpliwości – to, co pokazał na swoich zdjęciach Dariusz Szubiński jest unikatem. Album jeszcze przed wydaniem cieszy się ogromną popularnością. Jeszcze możesz wesprzeć projekt i zapewnić sobie album do domowej biblioteki.

O historii pani Zofii Kobus, która od 18 lat sama prowadzi piekarnię – jedną z najstarszych w Garwolinie – pisaliśmy kilka tygodni temu. Wtedy ruszały prace nad wydaniem albumu ze zdjęciami jej codziennej, a właściwie conocnej pracy. Autorem zdjęć i pomysłodawcą publikacji jest fotograf Dariusz Szubiński.

- Zdjęcia, jakie chcę zaprezentować w albumie opowiadają o pracy bardzo skromnej osoby. Jej zaangażowanie i służenie innym to trudna i ciężka nocna praca zasługująca na szacunek i zaprezentowanie tej postawy innym. Wybrane zdjęcia wprowadzą Was w magię tworzenia niby tak oczywistego i oczekiwanego o poranku chleba do spożycia posiłku. Oczywiście nie chodzi o zaprezentowanie Wam technologii wytwarzania pieczywa, to było by zbyt oczywiste i małostkowe. Zależy mi na opowieści, zaproszeniu Was do poznania niezwykłego poświęcenia tej skromnej kobiety – podkreśla fotograf.

Żeby pomysł mógł stać się rzeczywistością, potrzebni byli sponsorzy. Jedną z możliwości wsparcia wydania albumu stała się zbiórka prowadzona na portalu PolakPotrafi.pl . To właśnie tam można zobaczyć, jak album będzie wyglądał, przeczytać o założeniach i wrzucić choćby złotówkę. Nieco wyższa kwota wsparcia to gwarancja, że album trafi prosto na półkę darczyńcy. Założeniem zbiórki było uzbieranie 6 tys. zł, co pozwoliłoby na wydanie 480 egzemplarzy. Do końca zbiórki zostało 12 dni, a na koncie jest blisko 12 tys. zł, czyli 200 proc. normy! To dobra droga do zwiększenia nakładu  do 1000 egzemplarzy, ale potrzeba jeszcze 80 proc. - szacunkowe koszty całości nakładu 1050 egzemplarzy w założonej ostatecznie formie to blisko 28 tys zł.

Poza serwisem PolakPotrafi.pl autor pozyskał już ponad 13 tys. zł od firm i instytucji, które zechciały wesprzeć tę inicjatywę. To m.in. Bank Spółdzielczy w Garwolinie, Hotel Sulbin, Centrum Sportu i Kultury, Księgarnia Sowa, MPTrans, CPI, DOM s.c., Sklep Muzyczny PIANO, Kraina Parkietu, Cartex, AR-TIG, OCHNIK i Miasto Garwolin.

Za sprawą publicznej zbiórki o albumie, a przede wszystkim o pani Zosi, zrobiło się naprawdę głośno. Historia 74-letniej wdowy, która kontynuując rodzinną tradycję, sama prowadzi piekarnię i tworzy w niej chleb według receptury sprzed kilkudziesięciu lat, chwyta za serca czytelników w całej Polsce, a artykuły o albumie podbijają Internet.

Pisały o tym już wszystkie największe serwisy w Polsce –  między innymi Wirtualna Polska, Gazeta.pl, natemat.pl czy dobrewiadomosci.net.pl.  Tematem mocno zainteresowała się jedna ze stacji telewizyjnych. W 2 dni artykuł o pani Zosi znalazł się na 11 miejscu wśród hitów popularnego Wykop.pl W sumie to już kilkadziesiąt tysięcy udostępnień, polubieni i komentarzy – i co rzadkie w Internecie – przede wszystkim pozytywnych.

- Po przeczytaniu jednej z publikacji napisał do mnie pan Paweł z Sopotu, którego zafascynował artykuł i historia pani Zosi. Powiedział, że chętnie kiedyś przyjedzie do nas, żeby spróbować tego chleba. Na drugi dzień bochenek wysłałem do Sopotu – mówi Dariusz Szubiński.

I tak pachnąca chlebem historia o pasji – po obu stronach obiektywu – rozsławia Garwolin w różnych zakątkach naszego kraju.

Chcesz wiedzieć więcej? Chcesz stać się częścią tej inicjatywy? Mieć album u siebie w domu? Zajrzyj na PolakPotrafi.pl

Patronem medialnym albumu jest WirtualnyGarwolin.pl

Justyna Dybcio

fot. Dariusz Szubiński

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Zobacz także ad content

Ta strona używa tzw. cookies. Ustawienia możesz zmienić w preferencjach przeglądarki.