Grasz u bukmachera? Upewnij się, czy Twój bukmacher jest legalny

Opublikowano: 10 czerwiec 2019, 14:00 Kategoria Sport

Tylko legalny bukmacher zapewnia obstawianie zgodne z przepisami polskiego prawa. Sprawdź, czy na pewno obstawiasz zakłady zgodnie z prawem i dowiedz się, dlaczego jest to takie ważne.

Jak legalnie obstawiać zakłady bukmacherskie? Aktualną listę bukmacherów bez problemu znaleźć można w internecie

Obstawianie zakładów bukmacherskich staje się coraz bardziej popularne. Dzieje się tak między innymi za sprawą tego, że większość bukmacherów oferuje możliwość stawiania zakładów nie tylko na sport, ale również na zdarzenia związane z rozrywką czy też dotyczące polityki czy codziennego życia. Dla osób, które nie interesują się sportem, jest to szansa na wypróbowanie tego, czym są zakłady bukmacherskie.

Jednak mnogość dostępnych na rynku bukmacherów może nieco przerażać. Tym bardziej, że wciąż nie brakuje firm bukmacherskich, które urządzają w naszym kraju zakłady bez zezwolenia. Dla kogoś, kto dopiero poznaje temat zakładów bukmacherskich, może to być bardzo zgubne. Jak zatem upewnić się, czy dany bukmacher działa legalnie? Jak uchronić się przed konsekwencjami udziału w nielegalnym hazardzie?

Lista legalnych bukmacherów
Pierwszym i podstawowym miejscem, w którym powinniśmy szukać informacji na temat legalności danej firmy bukmacherskiej jest strona internetowa Ministerstwa Finansów. Najlepszym sposobem na sprawdzenie czy bukmacher, u którego planujemy obstawić zakład, ma zezwolenie, będzie odszukanie go na liście udostępnionej przez Ministerstwo Finansów. Alternatywą może być także przejrzenie listy legalnych bukmacherów na branżowych stronach poświęconych bukmacherce, jak np. Legalny-Bukmacher.com czy w innym podobnym serwisie.

Siedziba firmy bukmacherskiej
Siedziba bukmachera to jedna z rzeczy, po których można łatwo rozpoznać, czy oferta danego bukmachera jest legalna w naszym kraju. Każda spółka, która chce prowadzić w Polsce działalność związaną z zakładami wzajemnymi, musi mieć w Polsce swoją siedzibę, oddział lub przedstawiciela. Informacja o siedzibie spółki powinna znajdować się na stronie internetowej bukmachera. Takie dane widnieją najczęściej w zakładce „o nas”, albo na samym dole strony.

Dlaczego tak ważny jest wybór legalnego bukmachera?
Może wydawać się, że to przecież bukmacher powinien przestrzegać prawa i to on ponosi konsekwencje za nielegalne działania. Prawda jest jednak taka, że każdy gracz obstawiający zakłady w firmach nieposiadających zezwolenia Ministerstwa Finansów jest narażony na karę. Zanim w kwietniu 2017 roku w prawie hazardowym zaczęły obowiązywać poważne zmiany, ten rynek zawładnięty był przez zagraniczne, nielegalne firmy. Obecnie już się to zmieniło i większość zagranicznych bukmacherów przestała być w naszym kraju dostępna, jednak wciąż łatwo się na nielegalnego bukmachera natknąć, a niesie to za sobą poważne konsekwencje.

Co grozi za grę u nielegalnego bukmachera?
Według art. 89 ustawy o grach hazardowych, karze pieniężnej może podlegać każda osoba, która uczestniczy w obstawianiu zakładów w firmie bez zezwolenia. To bardzo ważne – nie tylko bukmacher poniesie konsekwencje, ale także osoba, która korzysta z usług takiej nielegalnej firmy. Kara pieniężna wynosi w tym przypadku 100% uzyskanej wygranej, ale to jeszcze nie wszystko. Wystarczy bowiem, że danej osobie zostanie udowodnione korzystanie z usług nielegalnego bukmachera, a nałożona może zostać grzywna w wysokości do 120 stawek dziennych.

Dlaczego ludzie wciąż grają u nielegalnych bukmacherów?
Skoro lista legalnych bukmacherów posiadających zezwolenie i działających zgodnie z prawem jest coraz dłuższa, to dlaczego tak wiele osób wciąż obstawia w zagranicznych, nielegalnych z punktu widzenia polskiego prawa firmach? Kluczowa jest tutaj kwestia podatku.

W przypadku gry u legalnego bukmachera jeżeli gracz postawi daną stawkę na zakład, to automatycznie odejmowane jest z tego 12% jako podatek od gry. Oznacza to, że ewentualna wygrana będzie naliczana od pomniejszonej już o 12% kwoty. W przypadku wygranych powyżej 2280 zł należy jeszcze uwzględnić podatek od wygranej, który stanowi 10% kwoty.

Właśnie ta kwestia w głównej mierze sprawia, że część graczy decyduje się obstawiać zakłady nielegalnie – u bukmacherów, u których ten podatek nie zostanie naliczony. Pamiętajmy jednak, że w ten sposób nie tylko łamane jest prawo obowiązujące w Polsce, ale także budżet naszego kraju narażany jest na straty, gdyż nielegalni bukmacherzy nie płacą w Polsce podatków.

Pamiętajmy również, że wybór legalnego bukmachera to także większe bezpieczeństwo dla gracza, gdyż legalni bukmacherzy stosują odpowiednie mechanizmy zmniejszające ryzyko uzależnienia od hazardu (w które obstawiając zakłady bardzo łatwo popaść). Legalni bukmacherzy weryfikują także szczegółowo wiek swoich klientów, aby nie dopuścić do gry osób niepełnoletnich, których udział w grach hazardowych jest zakazany.

Zwrócenie uwagi na to, czy obstawia się zakłady u legalnego bukmachera jest niesamowicie ważne. Sprawdzenie tego zajmuje jedynie chwilę, a można uchronić się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.

mat.pras.

fot. mat.pras.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież