reklama

Defibrylatory w starostwie i Miętnem

Opublikowano: 21 maj 2021, 10:00 Kategoria Aktualności
starostwomiętnedefibrylatory
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Powiat garwoliński w dwóch obiektach zainstalował wysokiej klasy sprzęt kardiologiczny, służący do ratowania życia osób zagrożonych nagłym zatrzymaniem krążenia. Zautomatyzowane defibrylatory AED zostały zamontowane na elewacjach Siedziby Starostwa Powiatowego w Garwolinie oraz Powiatowego Ośrodka Sportu w Miętnem w ogólnodostępnych miejscach, by zminimalizować czas reakcji świadków zdarzenia.

 - Zakupiliśmy póki co dwa aparaty ? mówi Mirosław Walicki, starosta powiatu garwolińskiego. - Jesteśmy przekonani, że program ?Aktywni dla serca? pomoże zapewnić bezpieczeństwo nie tylko osobom załatwiającym sprawy w urzędzie, czy korzystającym z ośrodka w Miętnem, lecz także wszystkim osobom w pobliżu naszych obiektów, które będą potrzebowały pomocy ? dodaje.

Defibrylator AED jest urządzeniem bezpiecznym i bardzo łatwym w obsłudze. Z pomocą wyraźnych, spokojnych poleceń głosowych  i obrazów wyświetlanych na ekranie, defibrylator pokazuje krok po kroku, jak właściwie przeprowadzić akcję reanimacyjną. Przypomina również o potrzebie zadzwonienia po pogotowie. Po włączeniu, aparat automatycznie diagnozuje stan poszkodowanego i tylko w przypadku, gdy jest to wymagane, umożliwia wygenerowanie bezpiecznego impulsu elektrycznego. Serce ma wtedy szansę na powrót do normalnej pracy. Podczas prowadzenia uciśnięć klatki piersiowej urządzenie pilnuje, by głębokość ucisków i ich tempo były właściwe.

reklama


- W ramach projektu został przeprowadzony audyt bezpieczeństwa, dzięki któremu zweryfikowaliśmy procedury i wybraliśmy optymalne miejsca do zainstalowania defibrylatorów ? mówi Diana Kwiatkowska, dyrektor Wydziału Organizacyjno?Administracyjnego. - Czas dotarcia z pomocą do osoby poszkodowanej jest kluczowy, dlatego w zależności od budynku i jego konstrukcji defibrylatory zainstalowaliśmy w miejscach gwarantujących szybki czas ich zastosowania ? podkreśla.

Instalacja defibrylatorów AED w powiecie Garwolińskim realizuje ideę publicznego dostępu do defibrylacji (PAD ? ang. Public Accessible Defibrillation). Programy PAD są krytycznie ważnym elementem systemu, który wspiera ratowanie życia. Rozwój programów wspierają Europejska Rada Resuscytacji, Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne

i Międzynarodowy komitet ILCOR (ang. International Liaison Committee on Resuscitation). Zalecenia tych organizacji dotyczące dostępu do AED zostały zawarte w Wytycznych Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej oraz Doraźnego Postępowania w Zaburzeniach Krążenia.

W ramach realizowanego projektu przewidziane jest szkolenie z obsługi urządzenia i udzielania pierwszej pomocy dla pracowników jednostek, w których zostały zainstalowane urządzenia.

W miarę możliwości finansowych urządzenia będą instalowane na kolejnych budynkach powiatowych.

mat. pras., opr. red.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama