reklama

Powiat Garwoliński z najmłodszym zabytkiem w Polsce

Opublikowano: 03 grudzień 2022, 12:32 Kategoria Aktualności
zabytektarnówgmina wilgakaplica
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków budynek kaplicy w Tarnowie (gm. Wilga) został wpisany do rejestru zabytków.

Choć budynek w 2010  roku, to jego walory zachwyciły prof. Jakuba Lewickiego. „Objęcie budynku indywidualną ochroną w formie wpisu do rejestru zabytków uzasadnia jego bardzo wysoka wartość artystyczna. Budynek w ocenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków jest dziełem minionej epoki, gdyż jest jednym z ostatnich przykładów drewnianej architektury sakralnej wznoszonej na ziemiach polskich od kilkuset lat i jest świadectwem bardzo wysokiego poziomu artystycznego tej architektury. Obecnie działalność inwestycyjna w dziedzinie drewnianej architektury sakralnej wyróżniającej się wysokimi wartościami artystycznymi praktycznie wygasła” – czytamy w komunikacie MWKZ.

Wpis budynku do rejestru zabytków umożliwi jego ochronę i zachowanie. Jak powiedział prof. Jakub Lewicki - wpis kaplicy w Tarnowie do rejestru zabytków obok wpisu dworca centralnego w Warszawie jest drugą najważniejszą decyzją jaką podjąłem jako konserwator zabytków. Wierzę, że wpis kaplicy w Tarnowie ochroni tę budowlę i zachowa ją jako wybitne dzieło architektury drewnianej, tak jak wpis dworca centralnego uratował ten budynek przed planowaną rozbiórką. Wpis umożliwi ratowanie kaplicy przez dotowanie remontu tego zabytku i jednocześnie wybitnego dzieła architektury drewnianej, które jest i będzie wymieniane we wszystkich opracowaniach architektury drewnianej w Polsce. Jeżeli jedyną możliwością zachowania kaplicy będzie jej translokacja w inne godne miejsce, powinno to nastąpić.

reklama


Oryginalna koncepcja architektoniczna sprawiła, iż budynek tarnowski znalazł się na tzw. krótkiej liście - 45 realizacji, które w 2011 roku zostały nominowane do prestiżowej nagrody w konkursie architektury Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe. Budynek znalazł miejsce w międzynarodowej krytyce artystycznej. Wielokrotnie był publikowany w prasie architektonicznej w Polsce i na świecie.

Formalnie nie jest to budynek o przeznaczeniu sakralnym. Kilkanaście lat temu właściciele nie doszli do porozumienia z kurią siedlecką w sprawie przystosowania konstrukcji do tego celu.

łk za MWKZ

fot. MWKZ (zdjęcia aktualne), łk (zdjęcia z 2010 roku)


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama