reklama

Młodzi promują czytelnictwo

Opublikowano: 01 luty 2023, 08:36 Kategoria Edukacja
zs 1 garwolinekonomikczytelnictwobiblioteka
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

O!CZYTANI to projekt społeczny z zakresu kultury realizowany w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii w Zespole Szkół nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie.

Zespół w składzie  Aleksandra Przybysz, Kacper Dziubak, Magdalena Głodek, Beata Wielgosz i Karol Krześniak (mentor Agnieszka Karwowska) podjął decyzję o promowaniu czytelnictwa po przeprowadzonej ankiecie wśród młodzieży.

Ankieta wypadła bardzo dobrze, bo aż 88,6% lubi czytać książki i aż 50% ankietowanych stwierdziło, że często je czyta. Mogłoby się wydawać, że nasz projekt jest niepotrzebny. Otóż nic bardziej mylnego ankieta trafiła do ponad tysiąca uczniów z czego rozwiązało ją tylko 105 osób.

reklama


„Naszą ankietę wypełniły osoby, które czytają więcej niż 20 książek rocznie, a to oznacza, że ci którzy nie czytają jej nie rozwiązali. Dlatego chcemy dotrzeć do pozostałych uczniów i pokazać im, że czytanie to dobra zabawa. Mottem przewodnim naszego projektu są słowa Umberto Eco "Kto czyta książki żyje podwójnie" a głównym celem jest uświadomienie naszym rówieśnikom, że czytanie jest najważniejszą i  niezbywalną kompetencją XXI wieku  Planujemy promować czytelnictwo poprzez posty na naszych mediach społecznościowych oraz różne akcje przeprowadzane w szkole i społeczności lokalnej. Jak ważna jest to inicjatywa świadczy o tym fakt, że Biblioteka Pedagogiczna w Siedlcach objęła nasz projekt Honorowym Patronatem. Dzięki czemu aktywnie włączyliśmy się w przygotowania i udział w Konferencji Bibliotekarzy Powiatu Garwolińskiego, która odbyła się 25 stycznia” – relacjonuje młodzież z Ekonomika.

Spotkanie prowadziła Jadwiga Krześniak, emerytowana nauczycielka pasjonatka kultury ludowej a jego temat dotyczył zwyczajów karnawałowych „Hulajta chłopaki, bo dzisiaj kusaki”. W ankiecie padło również pytanie co warto przeczytać. Respondenci podali tytuły godne polecenia.

„Jak wiadomo, żeby wzrosło czytelnictwo biblioteka powinna mieć bogaty księgozbiór, dlatego podjęliśmy działania, aby wzbogacić księgozbiór biblioteki Szkolnej. W tym celu nawiązaliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem EURO LIDER z Lublina, które przekazało darowiznę na zakup poszukiwanych przez uczniów pozycji. Dodatkowo wysłaliśmy pisma do wydawnictw z prośbą o wsparcie naszych działań − od Wydawnictwa Czarna Owca otrzymaliśmy darowiznę w postaci książek. Wśród przygotowanych akcji odbyło się oficjalne uruchomienie Bookcrossingu w Bibliotece Szkolnej przed świętami „Podziel się książką na święta”, dzięki czemu książki uzyskały drugie życie. Obecnie trwa akcja „Podziel się książką dla maluszka”, którą wspiera Samorząd Uczniowski. Zebrane pozycje zostaną przekazane do Biblioteki Pedagogicznej w Garwolinie i wzbogacą księgozbiór dla dzieci” – zaznaczają uczniowie.

Dodatkowo uczniowie  technikum grafiki i poligrafii cyfrowej wsparli działania i  pod okiem Marty Ozóg przygotowali książeczki dla dzieci, które będą cieszyć maluchy z przedszkoli.

mat. pras., opr. red.


Komentarze  

+3 #1 Co czytają Młodzi ?Mieszkaniec 2023-02-01 11:39
„Powiedz mi, jakie książki masz w domu, a powiem ci, kim jesteś.”

Super akcja! Brawo! Dobra robota droga Młodzieży. Oby jak najwięcej młodych w końcu oderwało nos od komputerów, smartfonów. :-)
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież

reklama
reklama

TOP