reklama

Ahoj, przygodo! Ahoj, szkoło!

Opublikowano: 10 maj 2023, 10:23 Kategoria Edukacja
piątkagdańskgarwolin
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

W Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Garwolinie otwarto Strefę Morską Bałtyku. Inicjatywa powstała dzięki grantowi oświatowemu przy współpracy Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Strefa Morska powstała dzięki grantowi oświatowemu przyznanemu szkole przez samorząd miasta Garwolin. „Jest to miejsce, które łączy cechy strefy relaksu oraz strefy edukacyjnej. Przestrzeń ta została stworzona dla uczniów przez uczniów, jej aranżacja zaangażowała dzieci do pracy w różnych dziedzinach – humanistycznej, muzycznej, małej motoryki, dekoracyjnej, interwencji wodnej, przyrodniczej, formy przestrzennej. Dzięki temu poprzez wspólną pracę uczniowie, a było ich ponad 70, nie tylko zwiększyli swoją samodzielność, kreatywność, sprawczość, ale także poszerzyli wiedzę na temat naszego polskiego morza” – czytamy w relacji otwarcia strefy w dniu 9 maja.

Koordynatorem projektu w szkole są Ewa Polańska, a nad pracami poszczególnych grup zadaniowych czuwały Anna Piorun, Anna Fal, Magda Mucha, Paulina Piechocka, Jolanta Kałaska, Kinga Szymanek, Magdalena Kowaluk, Wioletta Gurzkowska, a także Anna Zalewska i Dorota Przybysz-Masny.

reklama


Do powstania strefy przyczynili się również uczniowie, uczestnicząc w kiermaszu wielkanocnym, Rada Rodziców oraz indywidualni rodzice uczniów, którzy aktywnie włączyli się w prace malarskie, remontowe, a także wspomogli finansowo wyposażenie Strefy.

Dlatego podczas uroczystego otwarcia Strefy oficjalne podziękowania popłynęły w kierunku Urzędu Miasta, złożone na ręce Jadwigi Mańkowskiej, w stronę pani Aleksandry Ratajczyk, przewodniczącej Rady Rodziców, a także rodziców – Marleny Rękawek, Artura Augustyniaka. Tomasza Walickiego, Marioli Salamończyk, Moniki Czechowskiej, Anny Gruszczyńskiej, Eweliny Urawskiej oraz państwa Joanny i Karola Mochów.

W trakcie otwarcia zostały również wręczone nagrody laureatom konkursu na najpiękniejszą poduszkę do Strefy Morskiej oraz został odczytany list z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, z którym przy okazji tworzenia Strefy szkoła nawiązała współpracę.

Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna – uczniowie grupy humanistycznej w żartobliwy sposób przedstawili regulamin Strefy Morskiej. Posejdon i niesforni piraci zaprezentowali, jak dbać o to wyjątkowe miejsce, by mogło cieszyć uczniów jeszcze bardzo długo. A potem? Potem rozpoczęło się wielkie testowanie! Podczas przerw Strefa Morska zaroiła się od małych i dużych pirackich główek, które z zaciekawieniem czytały informacje o bałtyckiej faunie i florze, grały w gry będące na wyposażeniu strefy, grały na unikalnych morskich instrumentach muzycznych, wylegiwały się na „plaży” i bardzo dobrze bawiły!

Zabawa na plaży powinna być bezpieczna, dlatego oprócz zaprezentowania uczniom regulaminu szkolnej "plaży" dzień wcześniej wszystkie dzieci zaangażowane w projekt zostały zaproszone do wzięcia udziału w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa nad prawdziwą wodą przeprowadzonych przez instruktora pływania, ratownika i jednocześnie nauczyciela wf. w naszej szkole Tomasza Jonczaka. Teraz już wiedzą, jak bawić się bezpiecznie!

red. za PSP 5 Garwolin


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama