reklama

W Piątce powstała Leśna Strefa Uwolnionej Książki

Opublikowano: 25 maj 2024, 08:42 Kategoria Edukacja
piątkagarwolin
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

W Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Garwolinie odbyło się uroczyste otwarcie Leśnej Strefy Uwolnionej Książki, kolejnej strefy odpoczynku dla uczniów wygospodarowanej na szkolnym korytarzu.

Projekt powstał dzięki Miejskiemu Grantowi Oświatowemu przyznanemu przez Urząd Miasta Garwolina. Pomysłodawczyniami nowej szkolnej strefy były Ewa Polańska-Rękawek oraz Katarzyna Haczela-Kalbarczyk, którym wspólnie wymarzyło się miejsce, które będą współtworzyć uczniowie, by móc realizować swoje czytelnicze pasje oraz spędzać czas w szkole jeszcze bardziej owocnie. A „wisienką na torcie” tych marzeń było wydanie książki o naszej szkolnej maskotce Piątusiu! Do projektu zaproszone zostały Paulina Piechocka i Katarzyna Szarek.

Czwartkowe otwarcie strefy było tylko zwieńczeniem wielu niesamowitych działań, aktywności i konkursów prowadzonych w szkole od początku roku szkolnego. W akcję zaangażowało się wielu wolontariuszy, którzy aby pozyskać książki do Strefy Uwolnionej Książki pracowali przy kiermaszu „Słodka wymiana - wymień książkę na babeczkę”, a następnie stworzyli katalog zgromadzonych książek. Wielu uczniów klas 4-7 wzięło też udział w konkursach na listy do Piątusia, a uczniowie klas 0-3 stworzyli do nich ilustracje. To właśnie zwycięskie listy i rysunki stanowią treść książki, którą wszyscy mogli podziwiać.

reklama


Odbyło się też wiele akcji promujących czytelnictwo, między innymi „Śniadanie z Piątusiem”, podczas którego chętni uczniowie mogli się poczuć jak literaci zaproszeni przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na obiady czwartkowe.

Podczas uroczystego otwarcia swoim zaangażowaniem wykazali się uczniowie klas 2a oraz 6c, którzy przygotowali część artystyczną i swoimi występami zachwycili zaproszonych gości. Wśród nich byli m.in. burmistrz Garwolina Marzena Świeczak, kierownik wydziału oświatowego magistratu Jadwiga Mańkowska, Grażyna Wojdyga-Girtler z księgarni Mądra Sowa, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Garwolinie Urszula Brych oraz emerytowaną wieloletnią nauczycielkę szkolnej biblioteki Danuta Ratajczak.

„Dziś naszym uczniom została przekazana nowa strefa, dzięki której będą mogli spędzić przerwę z nosem w książce, a nie w telefonie, dzięki której nową wiedzę będą mogli zaczerpnąć z kart leksykonu czy albumu, a nie z wyszukiwarki google, czy wreszcie - dzięki której ukoją emocje, nerwy, uśmiechną się, uspokoją, wyciszą - czytając.  Nasi drodzy uczniowie! To dobra strefa, Wasza strefa! Stworzona z myślą o Was i o Waszym dobrym samopoczuciu w szkole! Korzystajcie z niej, dbajcie o nią i bawcie się dobrze!” – czytamy w relacji na profilu Piątki.

red. za PSP 5 Garwolin

fot. PSP 5 Garwolin


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama