czwartek, 25 czerwca 2026 19:51
Reklama
Reklama

100 lat OSP Jaźwiny. Jubileusz z najwyższymi odznaczeniami i wyróżnieniami dla strażaków

Msza święta, uroczysty apel, wręczenie odznaczeń i odsłonięcie pamiątkowej tablicy – tak wyglądały obchody 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaźwinach (gm. Borowie), połączone z Gminnym Dniem Strażaka. Podczas jubileuszu uhonorowano zarówno jednostkę, jak i kilkudziesięciu druhów za ich wieloletnią służbę i zaangażowanie.

Ochotnicza Straż Pożarna w Jaźwinach świętowała jubileusz 100-lecia swojej działalności. Uroczystości rozpoczęły się w niedzielę mszą świętą, której przewodniczył proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Borowiu, ks. Marek Kukiel. Następnie odbył się uroczysty apel połączony z Gminnym Dniem Strażaka.

Po złożeniu meldunku przez druha Sebastiana Całkę na ręce bryg. Tomasza Biernackiego, Komendanta Powiatowego PSP w Garwolinie i wiceprezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP, podniesiono flagę państwową i odśpiewano hymn.

Historię stuletniej działalności jednostki przedstawił druh Tadeusz Kaliński, przypominając najważniejsze wydarzenia i pokolenia strażaków, które przez lata dbały o bezpieczeństwo mieszkańców.

Jednym z najważniejszych momentów uroczystości było odznaczenie sztandaru OSP Jaźwiny Złotym Znakiem Związku, najwyższym wyróżnieniem przyznawanym jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych.

Podczas jubileuszu wręczono także indywidualne odznaczenia Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa.

Złoty Medal otrzymali:

  • Krzysztof Kamiński,

  • Sebastian Całka,

  • Filip Odziemczyk,

  • Piotr Baranek.

Srebrnym Medalem odznaczeni zostali:

  • Grzegorz Stułka,

  • Mariusz Baraniecki,

  • Piotr Rogala,

  • Paweł Reda,

  • Ireneusz Osiak,

  • Hubert Szaniawski.

Brązowy Medal otrzymali:

  • Dominika Matyska,

  • Damian Anczarski,

  • Damian Baraniecki,

  • Artur Gałązka,

  • Marcin Kaliński.

Odznakę „Strażak Wzorowy” otrzymali:

  • Mateusz Branek,

  • Przemysław Odziemczyk.

Szczególnym wyróżnieniem było również przyznanie Medalu Pro Masovia – prestiżowego odznaczenia Samorządu Województwa Mazowieckiego. Medal otrzymała jednostka OSP Jaźwiny, a także druhowie:

  • Piotr Baranek,

  • Krzysztof Barej,

  • Maciej Baran,

  • Tadeusz Baran,

  • Tadeusz Kaliński,

  • Tomasz Witek,

  • Adam Szaniawski,

  • Zenon Wojciechowski,

  • Tadeusz Gościej.

Po części oficjalnej głos zabrali zaproszeni goście, którzy gratulowali strażakom jubileuszu oraz podkreślali znaczenie ochotniczych straży pożarnych dla bezpieczeństwa mieszkańców i rozwoju lokalnych społeczności. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów przy akompaniamencie orkiestry.

Po apelu uczestnicy spotkali się przy strażnicy OSP Jaźwiny, gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę upamiętniającą 100-lecie istnienia jednostki.

red. za UG Borowie

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pięknie 25.06.2026 15:59
Ordery i medale teraz na czasie.Będzie co odbierać i oddawać z wielkim halo.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama