reklama

Garwolin 50 lat temu. Wyjątkowe nagrania wydobyte z archiwów [wideo]

Opublikowano: 27 sierpień 2023, 18:45 Kategoria Kultura
550-lecie600-leciegarwolinsenatorska
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Tylko, albo aż 50 lat minęło od powstania reportaży Telewizji Polskiej na temat 550-lecia Garwolina. Okazją do premierowego obejrzenia materiałów, pozyskanych przez pasjonatów z portalu garwolin.org, były weekendowe spotkania przy Senatorskiej 39. Wielu widzów na archiwalnych taśmach rozpoznało siebie i znajomych.

W roku 600-lecia uzyskania przez Garwolin praw miejskich, lokalni pasjonaci postanowili zagłębić się w nie tak dawny jubileusz 550-lecia wydarzeń z 1423 roku. – Otrzymaliśmy zdjęcia od Grzegorza Rękawka, syna śp. Mariana Rękawka. Na jednym ze zdjęć z 1973 roku widzimy dwóch kamerzystów. To przykuło naszą uwagę. Postanowiliśmy szukać nagrań w archiwum Telewizji Polskiej – opowiada Krzysztof Kot z portalu garwolin.org.

Gdy udało się odnaleźć dwa materiały sprzed 50 lat, pojawił się problem. Licencja na publiczne pokazywanie wideo kosztowała ponad 2 tys. zł. Z pomocą przyszły osoby, które wspierają lokalną historię. Zbiórka on-line szybko osiągnęła zakładany cel.

reklama


W weekend w minimuzuem lokalnej historii przy Senatorskiej 39 w Garwolinie odbyły się premierowe pokazy filmów, które były reportażami wyemitowanymi w Telewizyjnym Kurierze Warszawskim w 1973 roku. Na dwóch nagraniach można zobaczyć przygotowania mieszkańców do wielkiego jubileuszu na przykład przez czyszczenie znaków drogowych. Drugi – dłuższy – film został nagrany w dniu obchodów 550-lecia. Operator uwiecznił m.in. pochód główną ulicą miasta oraz pokazy gimnastyczne na stadionie.

W trakcie weekendowej premiery filmów, na Senatorską zajrzały osoby, które rozpoznały siebie na archiwalnych materiałach. – U tych osób powróciły wspomnienia dawnych lat – szkoły, nauczycielek czy koleżanek – opowiada Krzysztof Kot.

Dla tych, którzy nie obejrzeli filmów w weekend nic straconego. We wrześniu oba reportaże będą dostępne na profilu facebookowym Dawny Powiat Garwolin i okolice. Uwaga! Materiały będą dostępne jedynie przez pół roku (wymóg licencyjny).

Łukasz Korycki


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama