Fascynujące rośliny w akwarium - wątrobowce

Opublikowano: 11 luty 2019, 20:38 Kategoria Rozmaitości

Wątrobowce to popularne rośliny ozdobne wykorzystywane w akwariach. Należą do grupy mszaków i są spokrewnione z mchami, lecz wyróżniają się delikatniejszą i często bardzo skomplikowaną budową. Należą do nich porostnice i jungermanie. Większość z nich posiada tylko łacińskie nazwy, gdyż dla naukowców nadal stanowią osobliwą zagadkę. W akwariach najczęściej spotykamy kilka popularnych gatunków wątrobowców, tj. Riccia fluitans oraz Monosolenium tenerum. Sklep internetowy https://www.plantica.pl/produkty/rosliny-akwariowe/mchy-i-watrobowce zapewnia różnorodne rośliny wodne, m.in. rośliny pływające stanowiące schronienie dla narybku.

Cechy charakterystyczne wątrobowców

Do roślin wodnych określanych mianem wątrobowców należy niespełna 8000 gatunków. Rośliny te przybierają bardzo różnorodne kształty oraz wykształcają rozmaite formy rozmnóżek. Niektóre z nich są owalne, inne okrągłe lub zaostrzone, o charakterystycznej postrzępionej blaszce. Mogą również tworzyć nieregularne formacje złożone ze zrębów. o wyciągniętej w dwa lub trzy zęby, podzielonej na wiele płatów, postrzępionej na końcu. Porostnice to typowe rośliny plechowate w kształcie nieregularnej rozetki albo taśmy. Charakteryzują się jasnozieloną barwą i bogactwem kształtów. Z kolei mszaki jungermanie obejmują rośliny plechowate oraz ulistnione. Rośliny ulistnione wyróżniają trzy rzędy listków, które wyrastają z delikatnej łodyżki. Dwa rzędy są regularne, natomiast trzeci rząd stanowią drobne, odmiennie wykształcone listki. Charakterystyczna jest również zarodnia w kształcie kuli lub podłużna oraz wydłużone komórki platery ze śrubowatymi zgrubieniami, których zadaniem jest rozsiewanie zarodników.

Riccia fluitans – pływająca roślina akwariowa

Riccia fluitans to gatunek roślin wodnych nazywanych także wgłębką wodną. Rośliny te charakteryzują się wąskimi, delikatnymi plechami o zielonej barwie, która zmienia odcień w zależności od dostępu do światła. Okazuje się, że wgłębka rośnie znacznie lepiej w akwariach niż w swoim naturalnym środowisku. Może ona osiągnąć wysokość do 5 cm i przytwierdza się do kamieni, korzeni lub innych elementów ozdobnych występujących w akwariach. Może również występować jako roślina pływająca wówczas stwarza doskonałe warunki do ochrony młodego narybku. Wgłębka powinna być przycinana ze względu na intensywny rozrost, gdyż może zagrażać rozwojowi pozostałych roślin w akwarium powodując zaciemnianie w zbiorniku. Roślina ta preferuje nawożenie dwutlenkiem wodnym, a przy odpowiednio mocnym oświetleniu produkuje tlen, którego pęcherzyki widoczne są na końcach liści.

Monosolenium tenerum – wyjątkowa ozdoba akwarium

Monosolenium jest rośliną wodną nazywaną przez akwarystów pelią. Nieco cięższa niż wgłębka wodna pelia wyróżnia się bardziej rozbudowaną budową plechy, dlatego nie unosi się swobodnie na powierzchni wody, lecz opada na dno zbiornika tworząc efektowne kuliste formy. Cechuje ją wolne tempo wzrostu i niewielkie wymagania dotyczące oświetlenia. Jednocześnie pelia jest delikatną rośliną, gdyż nawet niewielkie naruszenie środowiska fauny akwariowej powoduje, że jej fragmenty odrywają się od rośliny macierzystej.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież