reklama

Piknik rodzinny ?W zdrowym ciele zdrowy duch? w Sławinach

Opublikowano: 07 październik 2019, 10:42 Kategoria Rozmaitości
sławinygmina garwolin
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 4 min.

Dzisiaj o zdrowym stylu życia jest głośno. Zdrowy styl życia, to nie tylko odpowiednia dieta, lecz także codzienna aktywność fizyczna. Niestety, bardzo często w naszych domach ?króluje? przetworzone jedzenie, bierny styl życia i spędzanie czasu przed ekranem komputera. Dlatego też powstała inicjatywa zorganizowania pikniku uświadamiającego jak ważne jest dbanie o aktywność fizyczną i zdrowy styl życia już od najmłodszych lat.

Piknik rodzinny pod hasłem ?W zdrowym ciele zdrowy duch?, połączony z dożynkami odbył się 29 września w Ranczo-Raj w Sławinach, pięknym leśnym terenie, który sprzyja aktywności fizycznej.

W festynie wzięli udział mieszkańcy Sławin i miłośnicy tej okolicy. Na uczestników czekało wiele atrakcji. Piknik rozpoczął się energetycznym Latino Fitness (rodzaj aerobiku, który bazuje na tańcu połączonym z treningiem cardio) prowadzonym przez Dominikę Banaszek-Mroczek. Nastepnie Pani Dominika poprowadziła trening z nordic walking i udzieliła wskazówek, które pomogą opanować sztukę chodzenia z kijkami. Z kolei trener personalny, Paweł Banaszek pokazał jak prawidłowo wykonywać proste ćwiczenia w domu za pomocą taśmy treningowej, żeby wzmocnić swoje ciało i mięśnie.

reklama


Podczas pikniku można było skorzystać z darmowych warsztatów i wykładów oraz wykonać badania m.in. ciśnienia tętniczego czy poziomu cukru. Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład stomatologa - Klaudii Zalewskiej na temat prawidłowej zasady higieny jamy ustnej oraz technik szczotkowania zębów. Uczestnicy otrzymali także zestaw stomatologiczny (pastę do zębów, płyn do płukania jamy ustnej, szczoteczki, lusterka, nici do zębów).

Wykład dietetyka, Rafała Mikulskiego z Poradni Dietetyczno-Treningowej New Body Center również zgromadził spore grono słuchaczy, którzy z zaciekawieniem zapoznali się z piramidą żywieniową. Nie bez powodu u podstawy piramidy znajduje się aktywność fizyczna ? rozumiana nie tylko jako typowy sport ale także: chodzenie po schodach, spacer, nordic walking, etc. Według Instytutu Żywności i Żywienia codziennie na aktywność fizyczną powinniśmy poświęcić przynajmniej 30-45 minut. Bardzo często z wiekiem usprawiedliwamy swoją coraz to mniejszą aktywność, o treningu siłowym już nie wspominając. Nie licząc osób z poważnymi zaburzeniami zdrowotnymi, brak aktywności jest najczęściej efektem naszego lenistwa. O ile w młodszym wieku mamy motywację aby pracować nad swoją sylwetką, tak z wiekiem motywacja do podejmowania wysiłku spada niemal do zera. Nasza aktywność maleje, sprawność naszych mięśni jest coraz gorsza, kilogramy przybywają, jednym słowem w kilka lat starzejemy się o kilkanaście. A wystarczy nawet w podeszłym wieku wprowadzić do codziennej rutyny treningi siłowe, by w skuteczny sposób poprawić funkcjonalność mięśni i jakość życia.

Pan Rafał zwrócił również uwagę na powszechny dzisiaj już problem, jakim jest otyłość u dzieci. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie! Obecnie już co piąte dziecko w wieku szkolnym ma nadwagę lub otyłość. Dzieci lubią fast foody, chipsy i słodycze. Taka dieta źle wpływa na ich zdrowie. Jest to wina między innymi rodziców, którzy nie widzą w takim żywieniu niczego złego, a także tego, że już od najmłodszych lat przekarmiają swoje dzieci. Nawyki żywieniowe kształtują się do 10 roku życia, a potem jedynie ulegają modyfikacjom, raz wykształcone nieprawidłowe nawyki bardzo trudno jest zmienić. Stąd też, tak ważne jest aby rodzice dawali przykład swojemu dziecku. Na nic zda się nakaz jedzenia warzyw w miejsce czekolady, jeśli rodzic w tym czasie będzie popijał chipsy słodkim napojem. Oprócz zmiany nawyków żywieniowych, rekomenduje się zwiększenie aktywności dziecka, np. zapisanie do sekcji sportowych, wspólne wycieczki piesze lub rowerowe, nietraktowanie jedzenia jako nagrody lub kary.

Podczas pikniku wiele atrakcji skierowanych było do najmłodszych uczestników (klaun, bańki mydlane, balony, zabawy animacyjne, nauka chodzenia po linie, malowanie twarzy, wyścig na gokardach BERG, zamek dmuchany). Pani Kinga Smak z Gminnego Centrum Animacji Kultury przeprowadziła warsztaty mydełek i ceramiki. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się także jazda konna.

W strefie gastronomicznej Panie z Koła Gospodyń Wiejskich częstowały uczestników zupą jarzynową, kremem z dyni, pasztetem z cukinii, gotowaną kukurydzą i szaszłykami. Na deser można było skosztować m.in. ciasta marchewkowego, z buraków czy z sezonowych owoców.   Zainteresowanym, Panie z KGW Sławiny udzielały porad i rozdawały przepisy.

Podczas pikniku na boisku sportowym został rozegrany mecz ligowy. Drużyna ze Sławin gościła drużynę z Lipówek.

Organizatorem festynu było Koło Gospodyń Wiejskich Sławiny. Panie z  Koła w przygotowaniach mocno wspomagały rodziny i przyjaciele. Po raz kolejny Panie z KGW Sławiny udowodniły, że spotkania takie budują tożsamość lokalnej społeczności, edukują i integrują kolejne pokolenia mieszkańców Sławin i okolic.

Środki na realizację tego przedsięwzięcia zostały pozyskane z Funduszu Składkowego Ubezpieczeń Społecznych Rolników z  zakresu ochrony i promocji zdrowia, przy wsparciu wójta Gminy Garwolin pana Marcina Kołodziejczyka oraz innych pracowników gminy.

Koło Gospodyń Wiejskich Sławiny powstało 23 grudnia 2018 roku. Inicjatorką założenia Koła jest Krystyna Cylejowska, obecna sołtys wsi Sławiny. Obecnie Koło zrzesza 17 osób.

Od początku funkcjonowania, KGW Sławiny założyło sobie za cel wspólne spędzanie czasu, aktywizowanie lokalnej społeczności, dbałość o lokalną tradycję i zwyczaje panujące na naszym terenie. Organizacja wspiera rozwój lokalny poprzez różne inicjatywy.

mat. pras.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama