W jakich wnętrzach sprawdzają się firany - panele

Opublikowano: 13 grudzień 2019, 10:00 Kategoria Rozmaitości

Firanki panelowe stanowią alternatywę dla firan marszczonych. Są gładkie, bardzo dekoracyjne i praktyczne. Podpowiadamy, jak wybrać firany panelowe.

Czym się charakteryzują firany – panele

Powiedzieć o nich, że to gładkie firanki, byłoby sporym niedopowiedzeniem. Faktycznie, nie są marszczone, ale nie to stanowi o ich urodzie. Tu każda pojedyncza firana sama w sobie jest dziełem sztuki. To nigdy nie są przypadkowe fragmenty tkaniny, zawsze tworzą spójny, kompletny obraz, niezależnie od kształtu i długości. Takie firany wiesza się nie tylko dla zapewnienia prywatności, ale przede wszystkim ze względu na ich duże walory dekoracyjne. Nie zawsze zresztą przesłaniają całe okno. Często takie firany panelowe wiesza się tylko do połowy okna, by jeszcze pełniej zaprezentować ich urodę.

Firany panelowe są usztywniane w górnej części, co ma zapobiegać ich marszczeniu oraz obciążane w dolnej, dzięki temu opierają się podmuchom słabego wiatru, a i ten mocniejszy nie wydyma ich tak, jak zwykłych firanek.

W jakich wnętrzach sprawdzą się firany – panele

Firany panele można z powodzeniem wieszać we wnętrzach w różnych stylach. Sprawdzą się zarówno w urządzanych z przepychem salonach w stylu glamour, jak i w pomieszczeniach zaaranżowanych raczej minimalistycznie. Różnica, o której musimy pamiętać, zasadza się głównie we wzorzystości tkaniny. Im mniej zdobień, tym lepiej dla stylu skandynawskiego. Tu dobrze sprawdzą się gładkie panelowe firany z delikatnym zdobieniem na brzegach. Z kolei boho lub glamour preferują firany – panele o ciekawych, nierzadko nawet skomplikowanych wzorach. W ten sposób można stworzyć interesującą trójwymiarową dekorację przypominającą nieco obraz lub grafikę.

Firany panelowe – jak je wieszać

Najwygodniej powiesić je za pomocą metalowego wieszaka wmontowanego w firanę i przekładanego przez karnisz. Tak powieszona firanka zachowuje swój kształt i nie przesuwa się. Raczej nie poleca się wieszania firan panelowych na klasycznych żabkach czy haczykach. Jeśli jednak nie ma innej możliwości, trzeba zastosować usztywniacz, który ustabilizuje firankę w jej górnej części. Firan panelowych nie wiesza się na przelotkach ani flexach.

Ciekawą propozycją jest powieszenie na jednym oknie kilku firan panelowych. Najczęściej wiesza się trzy o trzech różnych długościach. Inną opcją jest powieszenie trzech firan, przy czym ta środkowa jest krótsza. Jeśli okno jest węższe lub bardzo szerokie, można powiesić dwie firany lub cztery albo pięć.

Firany panelowe – czy można je uszyć w domu

Moda na rękodzieło zatacza coraz szersze kręgi i kobiety coraz chętniej same szyją ozdoby do domu. Wbrew pozorom nie wynika to z oszczędności, bo materiały potrzebne do wykonania rękodzieła też kosztują, ale z chęci stworzenia czegoś niepowtarzalnego, unikalnego.

Planując uszycie firanki panelowej, trzeba dokładnie wymierzyć jej długość i szerokość, wziąć pod uwagę zaplanowany kształt i… dołożyć do tego nieco zapasu. Nie tylko na wykończenie jak w przypadku tradycyjnych firan. Kupując tkaninę na panele, trzeba się jej dobrze przyjrzeć, nie zawsze wzór, który planujemy wyciąć, zaczyna się już na brzegu. Czasem trzeba kupić więcej materiału, by efekt był zgodny z oczekiwaniami.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież