poniedziałek, 22 czerwca 2026 06:34
Reklama
Reklama

Kobiety w samorządzie ? w powiecie ponad przeciętną

Tylko 12 proc. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast to kobiety ? poinformowała Polska Agencja Prasowa. W powiecie garwolińskim statystyki wyglądają inaczej. Najwyższa władza w gminach w blisko 36 proc. spoczywa w rękach kobiet. Inne wysokie funkcje w samorządzie pełni aż 31 kobiet. - W pierwszej turze ubiegłorocznych wyborów na wójta, burmistrza, prezydenta miasta wybranych zostało 199 kobiet i 1627 mężczyzn. W drugiej turze były 234 kandydatki, ale wybory wygrało tylko 99 z nich (a 550 mężczyzn) ? przypomina z okazji Dnia Kobiet Polska Agencja Prasowa. Jak sytuacja wygląda w powiecie garwolińskim? Na tle ogólnopolskim wyprzedzamy statystyki. Na 14 samorządów w powiecie garwolińskim w 5 najwyższa władza spoczywa w rękach kobiet. W gronie pań wójtów i burmistrzów znalazły się w obecnej kadencji: Marzena Świeczak ? burmistrz Garwolina, Albina Łubian ? burmistrz Pilawy, Bożena Kwiatkowska ? wójt Parysowa, Bogumiła Głaszczka ? wójt Wilgi i Anna Laskowska ? burmistrz Łaskarzewa. To blisko 36 proc.

Kobiet w samorządzie nie brakuje. Piastują zarówno wysokie stanowiska urzędnicze, jak też pełnią funkcje radnych, wiceprzewodniczących i przewodniczących rad miejskich i gminnych. Chociaż do kierowania radą nie są wybierane zbyt często. W obecnej kadencji kobiety kierują pracami rady tylko w trzech gminach ? w Wildze, Pilawie i Borowiu. Ale są też ciekawe wyjątki ? jedyną zupełnie męską radę w obecnej kadencji władz samorządowych ma miasto Garwolin. Do grona 15 radnych nie udało się w wyborach dostać żadnej kobiecie.

Dużo kobiet można spotkać na stanowiskach zastępców wójta czy burmistrza. Takie stanowisko piastują panie w sześciu samorządach ? to blisko połowa. Kobiecie zastępstwo mają wójtowie w gminach Łaskarzew, Garwolin, Maciejowice, Parysów, Sobolew, Trojanów, a także starosta powiatu. Stanowisko wicestarosty pełni w obecnej kadencji Iwona Kurowska.

Jeśli nawet kobiety nie grają w samorządzie pierwszych skrzypiec, to i tak śmiało można powiedzieć, że królują na wysokich stanowiskach. Aż 21 kobiet w garwolińskich samorządach pełni funkcję skarbnika gminy bądź sekretarza urzędu. W pełni kobietami w kierownictwie otoczony jest wójt gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk ? w tej gminie panie piastują funkcję zastępcy wójta, skarbnika i sekretarza. - Z kobietami pracuje mi się bardzo dobrze, ale tak naprawdę to nie kwestia płci ma tu znaczenie, a sprawy merytoryczne. Panie, które pracują na stanowisku zastępcy, skarbnika i sekretarza posiadają odpowiednie kompetencje i ogromne doświadczenie. Wywiązują się ze swoich obowiązków rewelacyjnie - mówi Marcin Kołodziejczyk. Zapytany o cechę, która kobiety wyróżnia, dodaje: - Wielozadaniowość. To cecha kobiet, która jest bardzo pomaga w pracy w samorządzie.

łk

fot. Facebook


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bedocki 10.03.2019 11:58
Tak kobieta i to bardzo bardzo ładna

fit 10.03.2019 10:57
Zglosic to prezesa i oddeleguje premera do zbiorowej fotki.Bastion pisu bedzie gornolotny. :P

bedok 10.03.2019 09:35
kobieta bez honoru ludzie nie chcieli jej na burmistrza to prosze vice starosta na otarcie łez i maż radny powiatu, można , można. Jak małżonek bedzie głosował na wotum zaufania dla zarządu powiatu ??? będzie obiektywny czy może nie pojawi się na głosowaniu ??? to jest bardzo ciekawe pytanie Kobieto odejdź w niepamięć tak bedzie dla ciebie najlepiej i odzyskasz honor

mieszkaniec 10.03.2019 09:14
Pierwsze zdjęcie to czy aby kobieta na pewno ?

Dek 10.03.2019 06:37
A taka ładna i jeszcze nie w ciąży, wstyd panowie.

Moto 09.03.2019 19:00
1 fotka jest stonowana i na poziomie. 2 fotka jest jak lwi...ca :-x

tno 09.03.2019 17:06
Zdjęcie pani Iwony be starosty i pana posła jest nieważne. W ogóle nie patriotycznie jest umieszczać na portalu zdjęć bez tych dwóch ważnych panów!

Reklama
Reklama
KOMENTUJECIE
Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Jak zwykle za tłum w korowodzie robiły szkoły tj. dzieci, młodzież i nauczyciele. Obecność niby nie obowiązkowa, jak to na 1 maja w latach 70 i 80 - tych. Największy stres mieli dyrektorzy, którzy do końca nie wiedzieli czy ich podopieczni i podwładni przyjdą. I tak co roku! Data dodania komentarza: 22.06.2026, 04:44 Źródło komentarza: Barwny korowód na rozpoczęcie niedzielnego świętowania Autor komentarza: Adonis Treść komentarza: Niech dyr szpitala ponownie zrobi konferencję z Czarnkiem przed szpitalem mówiąc o 20 mln długu szpitala. Sam zarabiając bańkę z tego bankruta. I to jest tupet. Ludzie czy Wy macie klapki na oczach? Data dodania komentarza: 21.06.2026, 22:27 Źródło komentarza: Spór miliony dla szpitala. Starostwo i dyrektor SP ZOZ przedstawiają odmienne wersje wydarzeń Autor komentarza: śmichu Treść komentarza: Na pewno będziesz pierwszym który dostanie pozłacaną kaczkę taką z oddziału wewnętrznego czyli wyróżnienie godne intelektu. Może nawet pozłacany basen bo w nim byłoby dobre miejsce na te wywnętrzenia Data dodania komentarza: 21.06.2026, 22:12 Źródło komentarza: Siedem Złotych Gawronów wręczonych podczas gali Dni Garwolina. „Prawdziwą wartość miasta tworzą ludzie” Autor komentarza: śmichu Treść komentarza: Na pewno posłuchają tej oracji :))) Data dodania komentarza: 21.06.2026, 22:07 Źródło komentarza: Siedem Złotych Gawronów wręczonych podczas gali Dni Garwolina. „Prawdziwą wartość miasta tworzą ludzie”
Reklama
Reklama