Kobiet w samorządzie nie brakuje. Piastują zarówno wysokie stanowiska urzędnicze, jak też pełnią funkcje radnych, wiceprzewodniczących i przewodniczących rad miejskich i gminnych. Chociaż do kierowania radą nie są wybierane zbyt często. W obecnej kadencji kobiety kierują pracami rady tylko w trzech gminach ? w Wildze, Pilawie i Borowiu. Ale są też ciekawe wyjątki ? jedyną zupełnie męską radę w obecnej kadencji władz samorządowych ma miasto Garwolin. Do grona 15 radnych nie udało się w wyborach dostać żadnej kobiecie.
Dużo kobiet można spotkać na stanowiskach zastępców wójta czy burmistrza. Takie stanowisko piastują panie w sześciu samorządach ? to blisko połowa. Kobiecie zastępstwo mają wójtowie w gminach Łaskarzew, Garwolin, Maciejowice, Parysów, Sobolew, Trojanów, a także starosta powiatu. Stanowisko wicestarosty pełni w obecnej kadencji Iwona Kurowska.
Jeśli nawet kobiety nie grają w samorządzie pierwszych skrzypiec, to i tak śmiało można powiedzieć, że królują na wysokich stanowiskach. Aż 21 kobiet w garwolińskich samorządach pełni funkcję skarbnika gminy bądź sekretarza urzędu. W pełni kobietami w kierownictwie otoczony jest wójt gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk ? w tej gminie panie piastują funkcję zastępcy wójta, skarbnika i sekretarza. - Z kobietami pracuje mi się bardzo dobrze, ale tak naprawdę to nie kwestia płci ma tu znaczenie, a sprawy merytoryczne. Panie, które pracują na stanowisku zastępcy, skarbnika i sekretarza posiadają odpowiednie kompetencje i ogromne doświadczenie. Wywiązują się ze swoich obowiązków rewelacyjnie - mówi Marcin Kołodziejczyk. Zapytany o cechę, która kobiety wyróżnia, dodaje: - Wielozadaniowość. To cecha kobiet, która jest bardzo pomaga w pracy w samorządzie.
łk
fot. Facebook



Napisz komentarz
Komentarze