poniedziałek, 22 czerwca 2026 08:05
Reklama
Reklama

Zapłacił ?za przesyłkę?. Stracił kilkanaście tysięcy złotych

W ubiegłym tygodniu do Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie zgłosiło się pięć osób, które zostały oszukane w sieci. Jedna z nich straciła kilkanaście tysięcy złotych. Polacy coraz chętniej kupują w Internecie. To wygodne, gdyż, nie ruszając się sprzed monitora, można zamówić dowolny produkt z dostawą do domu. W sieci nie ma kolejek, godzin spędzonych na chodzeniu między półkami? Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszusta lub złodzieja ? tak też było w tych przypadkach.
- W czterech przypadkach pokrzywdzeni nie otrzymali towaru za który zapłacili, a kontakt ze sprzedającym się urwał. W jednym przypadku osoba pokrzywdzona skorzystała z ogłoszenia ?oddam za darmo?. Po otworzeniu linku zawierającego dane do przelewu za przesyłkę, z jej konta zniknęło kilkanaście tysięcy złotych ? informuje asp. szt. Marek Kapusta, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie.

Policja radzi, co zrobić, by dokonanie zakupu było możliwie bezpieczne.

Kilka zasad, jak bezpiecznie kupować w sieci:

  • Przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego,
  • Nigdy nie kupujmy w sieci korzystając z komputera stojącego w kafejce internetowej. Tam najłatwiej o utratę poufnych danych. Używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć,
  • Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych,
  • Przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić,
  • Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu ? literki "https". Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze,
  • Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność,
  • Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków, na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy,
  • Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi,
  • Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i "dokumentacji",
  • Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na Policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

 KPP Garwolin


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Magdalena 15.04.2019 11:29
https://audycje.tokfm.pl/podcast/74641,Cyberbezpieczenstwo-w-Polsce-tyle-o-sobie-wiemy-ile-nas-sprawdzono [b]Cyberbezpieczeństwo w Polsce: tyle o sobie wiemy, ile nas sprawdzonob] Audycja o ochronie swoich danych w kontakcie z nowymi technologiami komunikacji,bankowości,marketingu,handlu i zakupów w sieci

Reklama
Reklama
KOMENTUJECIE
Autor komentarza: ? Treść komentarza: a czy ty pamiętasz pochody? Obecność "niby nie obowiązkowa" w prl Data dodania komentarza: 22.06.2026, 07:38 Źródło komentarza: Barwny korowód na rozpoczęcie niedzielnego świętowania Autor komentarza: Do bedoka Treść komentarza: Bez jaj, Mentzen co miał udowodnić to udowodnił, czy jakoś tak.. tak czy inaczej warto się wybrać, ciągle narzekasz na gawrony. Trudno cię zrozumieć...taki jesteś tajemniczy. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 07:09 Źródło komentarza: Siedem Złotych Gawronów wręczonych podczas gali Dni Garwolina. „Prawdziwą wartość miasta tworzą ludzie” Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Jak zwykle za tłum w korowodzie robiły szkoły tj. dzieci, młodzież i nauczyciele. Obecność niby nie obowiązkowa, jak to na 1 maja w latach 70 i 80 - tych. Największy stres mieli dyrektorzy, którzy do końca nie wiedzieli czy ich podopieczni i podwładni przyjdą. I tak co roku! Data dodania komentarza: 22.06.2026, 04:44 Źródło komentarza: Barwny korowód na rozpoczęcie niedzielnego świętowania Autor komentarza: Adonis Treść komentarza: Niech dyr szpitala ponownie zrobi konferencję z Czarnkiem przed szpitalem mówiąc o 20 mln długu szpitala. Sam zarabiając bańkę z tego bankruta. I to jest tupet. Ludzie czy Wy macie klapki na oczach? Data dodania komentarza: 21.06.2026, 22:27 Źródło komentarza: Spór miliony dla szpitala. Starostwo i dyrektor SP ZOZ przedstawiają odmienne wersje wydarzeń
Reklama
Reklama