poniedziałek, 22 czerwca 2026 13:54
Reklama
Reklama

Znowu są wakacje! Policyjny poradnik bezpieczeństwa

Wakacje to szczególny czas dla całej rodziny. Lipiec i sierpień to okres urlopowych wyjazdów, wypoczynku w górach i nad wodą, a jednocześnie czas intensywnych rolniczych prac polowych. Bez względu na to, jak planujemy spędzić najbliższe miesiące, zadbajmy o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Nad bezpieczeństwem osób podróżujących i wypoczywających na terenie całego kraju jak co roku czuwać będą policjanci Zanim zaplanujemy wyjazd Coraz częściej, planując urlop, korzystamy z ofert internetowych. Można wśród nich znaleźć atrakcyjne ośrodki, hotele i pensjonaty, ale zdarzają się również ogłoszenia, zamieszczone przez oszustów, którzy proponują nieistniejące miejsca noclegowe, wyłudzając pieniądze w ramach zaliczek. - Zatem zanim przelejemy pieniądze za pobyt, warto zweryfikować, czy dany podmiot figuruje w bazie urzędu marszałkowskiego, urzędu gminy lub miasta. Poszukajmy obiektu na mapie internetowej, sprawdźmy jego stronę www i opinie osób, które odwiedziły obiekt. Bezwzględnie powinniśmy sprawdzać organizatorów i obiekty oferujące wypoczynek dla dzieci i młodzieży - apelują policjanci. Bezpieczeństwo w podróży Korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np.: na dworcach kolejowych, lotniskach, w zatłoczonych pociągach i autobusach. Podróżując koleją, unikajmy pustych przedziałów, starajmy się też nie spać w trakcie podróży. Cenne przedmioty, pieniądze, dokumenty starajmy się trzymać przy sobie. Bądźmy również ostrożni w kontaktach z nieznanymi osobami, zwłaszcza nie przyjmujmy od nich żadnych poczęstunków. Pamiętajmy, że pozostawienie bagażu bez opieki grozi nie tylko utratą naszego mienia, ale również może spowodować wszczęcie alarmu przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Zabezpieczenie mieszkania Przed wyjazdem pomyślmy również o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Sprawdźmy czy wszystkie drzwi i okna (również piwniczne i dachowe) zostały zamknięte. Pamiętajmy także o zabezpieczeniu garażu i pomieszczeń gospodarczych oraz zakręceniu zaworów z wodą i gazem. Zastanówmy się, czy gotówka i biżuteria podczas naszego wyjazdu nie będzie bardziej bezpieczna na koncie czy w skrytce bankowej niż w domu. Poprośmy zaufaną osobę, by podczas naszej nieobecności zaopiekowała się mieszkaniem, pozostawiając jej numer telefonu, pod którym w każdej chwili będzie mogła się z nami skontaktować. Podczas dłuższej nieobecności warto zadbać o to, by w naszej skrzynce pocztowej nie gromadziła się większa ilość korespondencji, która jest dla potencjalnego złodzieja sygnałem, że mieszkanie lub dom stoją puste. Dobrym rozwiązaniem są programatory czasowe, dzięki którym w różnych porach dnia w mieszkaniu zapala się światło, co stwarza pozory obecności domowników. Wypoczynek za granicą Planując wyjazd za granicę, postarajmy się jak najwięcej dowiedzieć o kraju, do którego się wybieramy, poznać obowiązujące w nim prawo i lokalne zwyczaje. Sprawdźmy, jakie dokumenty będą nam potrzebne przy przekraczaniu poszczególnych granic i gdzie znajdują się polskie placówki dyplomatyczno-konsularne. Dodatkowym udogodnieniem w podróży może być ubezpieczenie turystyczne, gwarantujące pokrycie kosztów transportu medycznego oraz Europejska Karta Ubezpieczenia. Jeżeli podczas pobytu za granicą, zostaniemy poszkodowani w wyniku przestępstwa, przede wszystkim powinniśmy powiadomić lokalną policję, a następnie skontaktować się z najbliższą polską placówką dyplomatyczną lub konsularną. W przypadku zatrzymania lub aresztowania również mamy prawo żądać kontaktu z konsulem. W górach i nad wodą Spędzając czas w górach lub nad wodą, korzystajmy jedynie z wyznaczonych szlaków oraz strzeżonych kąpielisk i miejsc wyznaczonych do kąpieli, a rodzaj aktywności dostosujmy do swoich umiejętności i możliwości psychofizycznych. Przed wyjściem w góry zapoznajmy się z aktualnie panującymi warunkami i prognozą pogody. Zadbajmy o odpowiednie ubranie, obuwie i wyposażenie (np. prowiant i napoje, mapę i kompas, latarkę, podręczną apteczkę oraz telefon komórkowy z naładowaną baterią i zapisanymi numerami alarmowymi). Wchodząc do wody, zwracajmy uwagę na znaki i tablice informacyjne. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, stosujmy się również do uwag i zaleceń ratownika. Unikajmy kąpieli po spożyciu alkoholu, po wytężonym wysiłku fizycznym lub bezpośrednio po posiłku, zachowajmy również ostrożność podczas kąpieli po długotrwałym przebywaniu na słońcu. Korzystajmy tylko ze sprawnego i właściwie wyposażonego (np. w kamizelki ratunkowe) sprzętu pływającego. Zwracajmy szczególną uwagę na bawiące się na brzegu dzieci. Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych pociech. Dlatego w tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i zainteresowanie, w maksymalnym stopniu uczestnicząc w spędzaniu przez nie wolnego czasu. Warto porozmawiać z dzieckiem o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku, uczulić na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami, nieprzestrzeganiem zasad ruchu drogowego (np. podczas jazdy rowerem) czy sięganiem po różnego rodzaju używki. Zainteresujmy się, z kim nasza pociecha spędza czas poza domem. Monitorujmy na bieżąco aktywność naszych dzieci w Internecie. Nauczmy dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, a także uczulmy na zagrożenia związane z nawiązywaniem nowych znajomości on-line. Ostrzegajmy dzieci, by nie udostępniały w sieci swoich danych, zwłaszcza adresu i numeru telefonu. Bezpieczeństwo podczas rolniczych prac polowych Każdego lata podczas rolniczych prac polowych odnotowywane są wypadki, których ofiarami stają się dzieci i młodzież. Dlatego rodzice nie powinni zezwalać dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac, zwłaszcza przy użyciu maszyn rolniczych. Zadbajmy o to, by dzieci bawiły się w bezpiecznej odległości od niebezpiecznych sprzętów i narzędzi. Pamiętajmy, że nawet podczas obserwowania pracy rodziców lub przebywania w otoczeniu maszyn i zwierząt gospodarczych należy zachować szczególną ostrożność. Dopalacze ? Apel policji do rodziców i opiekunów Okres letni, w tym głównie wakacje, i związana z tym duża ilość czasu wolnego sprzyja eksperymentowaniu przez dzieci i młodzież z różnymi środkami psychoaktywnymi. Do najniebezpieczniejszych z nich należą tzw. dopalacze (ang. smarts). Dopalacze zażywane są zazwyczaj przez dzieci/młodzież pozostawioną samą sobie, bez opieki i nadzoru, nie znajdującą wspólnego języka zrozumienia z rodzicami/opiekunami. Dobre relacje w rodzinie, jasno wytyczony system wartości, nauka asertywności poprzez budowanie wartości dziecka, życzliwość, akceptacja, codzienny kontakt i poświęcony czas na rozmowy o problemach i zainteresowaniach sprawami dziecka ? zdecydowanie pomogą uchronić je przed kontaktem z dopalaczami, które mogą stwarzać zagrożenie dla jego życia i zdrowia. Dlatego też rodzice i opiekunowie powinni poświęcać więcej czasu i uwagi swoim dzieciom, rozmawiać o ich problemach dając poczucie wsparcia i zrozumienia, co może ustrzec je przed niebezpiecznym ?eksperymentowaniem? z dopalaczami, wielokrotnie kończącym się tragicznie. KWP Radom/oprac. red. fot. KWP Radom

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTUJECIE
Autor komentarza: Wojtek63 Treść komentarza: Co taka nagła powiatowa cisza w kwestii Wilgi Garwolin, Wilgi II Garwolin, Orła Parysów i pozostałych przegranych garwolińskich powiatowych futbolistów? Tu szczególnie Promnik Łaskarzew. Powiatowa garwolińsko- wiejska przyzwoitość zabrania głosu ? W momencie, gdy cała piłka garwolińskiego powiatu jest na dnie ? Dziwne. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 13:12 Źródło komentarza: Sezon pełen emocji zakończony spadkiem. Statystyki Wilgi Garwolin Autor komentarza: Mieszkaniec Treść komentarza: Pani burmistrz ma na wszystko odpowiedź tylko czasem musi dłużej pomyśleć tak jak w przypadku odpowiedzi o spalarnie . Ostatnimi czasami zrobiła się bardzo nerwowa , nawet dało się zauważyć podczas przemówienia w sobotę jak to mówiła o planach do wykonania szkoda że zapominała , że mówi o planach która miała w swojej kandydaturze Aneta Kiliszek . Jednak nie taka zła ta Aneta skoro obecna burmistrz przypisuje sobie jej pomysły na gminę . Data dodania komentarza: 22.06.2026, 13:10 Źródło komentarza: Zabytkowa mykwa w Żelechowie zostanie zabezpieczona. Podpisano umowę na prace konserwatorskie Autor komentarza: Wojtek63 Treść komentarza: Szanowna Redakcjo, czyli podpisany Łukasz Korycki. Trzy pytania: 1. Jaki cel ma publikacja 331 zdjęć biegaczy robionych co 15 sekund ? Biegaczy biegnących donikąd. 2. Jaki cel ma publikacja 204 zdjęć robionych co 30 sekund osób, które idą ulicą Garwolina podczas obchodów Dni Garwolina ?. 3. Jaki cel ma publikacja 117 zdjęć robionych co 45 sekund osób, które siedzą przy stołach biesiadnych i czekają na pierwsze polanie w czasie ,,Garwolińskich Dni Gawrona? '' ? 4. Po za tym dochodzą inne ostatnio publikowane w zatrważającej ilości fotki na WG... itp, itd. Czyżby możliwości techniczne się zmieniły i Szanowna Redakcja jedzie po całości, czyli milion zdjęć na dobę ? Mdło się o tego robi. 5. Robi się mdło, bo ilość zdjęć beznadziejnych (powtarzalnych) zabija ilość zdjęć fajnych fotograficznie i artystycznie. W tej całej publikacji fotograficzna ekspresja jest brutalnie zamordowana. 6. Nie dotyczy to fotek z meczów Wilgi Garwolin, bo tam wszyscy ekspresyjnie biegają, a nie czekają jak te wszystkie polityczne darmozjady na darmowy posiłek, napitek i balangę. Cytując klasyka: Nuda Panie, jak w polskim filmie. Nic się nie dzieje. Droga na Ostrołękę. Krytyka konstruktywna: O.K. Są możliwości techniczne. Tylko należy je właściwie wykorzystać. Zatem Szanowna Redakcjo (czytaj Łukasz Korycki) po zrobieniu zdjęć przejrzyj wszystkie, wybierz te najciekawsze. Skasuj te 15, 30 i 45 sekundowe jałowe ujęcia. I wtedy publikuj. Zostaw max 30 fotek do publikacji. Gwarantuję, że tą ilością nie będą zniechęcające do oglądania i wzbudzą wielkie zainteresowanie. p.s. 1. Te usunięte fotki zachowaj. Kiedyś się przydadzą. Być może za 20 lat. 2. Z wielką sympatią dla Wirtualnego Garwolina za możliwość komentowania przez całe 14 sezonów Wilgi Garwolin w ramach IV ligi mazowieckiej - dziękuję. Aaa...Został jeszcze KS Raszyn. KS Raszyn- były czwartoligowy rywal Wilgi Garwolin (2014/15- 2023/24 z przerwą na LO w sezonie 2016/17 zaliczy kolejną trzecią już degradację i w sezonie 2026/27 będzie grał w warszawskiej A klasie. Być może będzie ligowym rywalem Wilgi II Garwolin Data dodania komentarza: 22.06.2026, 12:57 Źródło komentarza: Pobiegli w upale ulicami Garwolina Autor komentarza: No Treść komentarza: są wyjątki za którymi niektórzy nie nadążają i to jest przykre Data dodania komentarza: 22.06.2026, 12:22 Źródło komentarza: Spór miliony dla szpitala. Starostwo i dyrektor SP ZOZ przedstawiają odmienne wersje wydarzeń
Reklama
Reklama