poniedziałek, 22 czerwca 2026 13:51
Reklama
Reklama

Podwójne świętowanie w Pilawie

190. rocznicę powstania miejscowości i 35. rocznica nadania praw miejskich świętowali w weekend mieszkańcy miasta i gminy Pilawa. Tradycyjnie pierwszy dzień Dni Pilawy przebiegał na sportowo. W turnieju siatkówki plażowej wygrała drużyna z Warki przed Celestynowem i gospodarzami. W III Rodzinnej Sztafecie Przełajowej ulicami miasta triumfowali Mariusz i Gabriel Gacowie. Z pucharem dla zwycięzców w turnieju minisiatkówki dziewcząt wyjechały z Pilawy zawodniczki z Wojcieszkowa. Wieczorem odbył się mecz siatkówki między drużynami Radni/Pracownicy urzędu i nauczycielami. Wygrali ci drudzy.

W południe odbył się Miejsko-Gminny Konkurs Ortograficzny. Mistrzem ortografii w kategorii do 16 lat została Maja Górska ze SP w Puznówce. W gronie starszych najlepiej dyktando napisał Michał Głaszczka z Puznówki.

Po niedzielnej mszy świętej pod urzędem miejskim odsłonięto tablicę upamiętniającą rocznicę założenia miasta. Pierwsi koloniści pojawili się na terenie Pilawy w 1829 roku. Mieli przed sobą nie lada wyzwanie, bo osadę musieli zbudować od podstaw, karczując kolejne hektary lasu. - Dzisiaj po 190 latach od założenia Pilawy, wracamy do jej początków, ponieważ to jest nasza historia, jaką powinniśmy pamiętać i przekazywać ją kolejnym pokoleniom ? podkreślała burmistrz Albina Łubian. Na tablicy widnieją nazwiska kilkunastu chrześcijańskich osadników oraz pierwszych rodzin, które osiedliły się w Pilawie.

Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali burmistrz Albina Łubian, przewodnicząca rady miejskiej Dorota Niemiec-Jóźwicka, poseł Grzegorz Woźniak, starosta powiatu Mirosław Walicki, inicjatorka powstania tablicy Maria Gudro-Chomicka oraz przedstawiciele rodzin pierwszych osadników Renata Łubian i Tomasz Sokół. Poświęcenia dokonał ks. Marcin Gnyszka.

Pozostała część uroczystości odbyła się na miejskim stadionie, gdzie uczestników przyprowadziła Orkiestra Dęta OSP Pilawa z tamburmajorkami. Popołudnie wypełniły atrakcje dla dzieci. Na scenie wystąpiły m.in. tancerze Studia Ruchu Kordaszewscy, uczennice z MG-T UKS No Name. Gwiazdą wieczoru był Jacek Stachurski. Zabawę do północy zapewnili DJ Tomi i przyjaciele.

łk

fot. KSO


Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie

Podwójne świętowanie w Pilawie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Wojtek63 20.07.2019 13:22
9 pudeł na haku. To przyzwoity wynik. (odnośnie poprzedniej notki) W przeciwieństwie do poczynań politycznie zależnej Pani Burmistrz Łubian. , która wyraźnie zapomniała o pilawskich kolejarzach. Może ma więcej niż 9 na haku ? Może ma na sumieniu pilawskich kolejarzy ? Tego zrozumieć nie umiem. .

Wojtek63 20.07.2019 13:07
No i kolejny raz polecam się Szanownej Pani Burmistrz.. Burmistrz Pilawy- węzła kolejowego. Tym razem z archiwalnym zdjęciem składu osobowego z Pilawy.Z parowozem na czele oczywiście. Zdjęcie jest własnością Anny Wach. Autorem zaś ś.p Tomasz Wach zmarły w 2010 roku. http://www.polskieparowozy.pl/galerie/tomasz_wach/tw003.jpg Jest co wspomInać, bo w w takim składzie jechałem dawno temu na trasie Krzyż Wlkp- Gorzów Wlkp. Boczniaki- z każdego przedziału drzwi wyjściowe i długa ławka wzdłuż wagonu. Polecam to wszystko Pani Burmistrz Łubian. Chyba Aldona ma na imię. Właśnie jej szczególnie polecam. Żeby Pilawa była Pilawą, czyli węzłem kolejowym, a nie węzłem politycznych lokalnych i powiatowych zależności. Tylko ten węzeł ... I dlatego pilawscy kolejarze ... Ich już nie ma.

Wojtek63 01.07.2019 10:13
Pilawa to węzeł kolejowy. Od bardzo dawna- ponad 150 lat. Niestety polityczny węzeł jest tak silny, że większość zapomniała o tym i mają pilawskich kolejarzy w głębokiej d...pie. Na czele z Szanowną Panią Burmistrz tego kolejarskiego miasta. No i co ? Była kolejna rocznica. Była kolejna polityczna popijawa., Ksiądz, poseł oraz Czesia, Zosia, Jurek i Zygmunt, (partyjni koledzy z różnych partii) , a parady parowozów nie było.. To wielki wstyd dla powiatowych i gminnych polityków. Żeby nie było. - tak wygląda parowóz: https://www.youtube.com/watch?v=ApMYQi0HOq8

Jan 27.06.2019 11:35
A kto wymyślił ten "bełkot ideologiczny" zamieszczony na tablicy pamiątkowej?. Mityczni chrześcijanie założyli Pilawę. Ważna informacja bo można by pomyśleć, że byli to kosmici. Nazwiska założycieli - niemiecko-żydowskie /pewnie większość ewangelicy/. Te rodziny poniżej to kto? Muzułmanie, mormoni ..... Czy może na początku Pilawa byłą to osada religijna? Osadnicy nie byli pierwszymi mieszkańcami? Widzę następnych "wymyślaczy historii". Jedni wymyślili 1000 lat Rębkowa, inni przynależność średniowiecznej Korytnicy do Mazowsza, jeszcze inni .... stworzyli mit nalotów bombowych na Garwolin. Ręce opadają......

Reklama
Reklama
KOMENTUJECIE
Autor komentarza: Wojtek63 Treść komentarza: Co taka nagła powiatowa cisza w kwestii Wilgi Garwolin, Wilgi II Garwolin, Orła Parysów i pozostałych przegranych garwolińskich powiatowych futbolistów? Tu szczególnie Promnik Łaskarzew. Powiatowa garwolińsko- wiejska przyzwoitość zabrania głosu ? W momencie, gdy cała piłka garwolińskiego powiatu jest na dnie ? Dziwne. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 13:12 Źródło komentarza: Sezon pełen emocji zakończony spadkiem. Statystyki Wilgi Garwolin Autor komentarza: Mieszkaniec Treść komentarza: Pani burmistrz ma na wszystko odpowiedź tylko czasem musi dłużej pomyśleć tak jak w przypadku odpowiedzi o spalarnie . Ostatnimi czasami zrobiła się bardzo nerwowa , nawet dało się zauważyć podczas przemówienia w sobotę jak to mówiła o planach do wykonania szkoda że zapominała , że mówi o planach która miała w swojej kandydaturze Aneta Kiliszek . Jednak nie taka zła ta Aneta skoro obecna burmistrz przypisuje sobie jej pomysły na gminę . Data dodania komentarza: 22.06.2026, 13:10 Źródło komentarza: Zabytkowa mykwa w Żelechowie zostanie zabezpieczona. Podpisano umowę na prace konserwatorskie Autor komentarza: Wojtek63 Treść komentarza: Szanowna Redakcjo, czyli podpisany Łukasz Korycki. Trzy pytania: 1. Jaki cel ma publikacja 331 zdjęć biegaczy robionych co 15 sekund ? Biegaczy biegnących donikąd. 2. Jaki cel ma publikacja 204 zdjęć robionych co 30 sekund osób, które idą ulicą Garwolina podczas obchodów Dni Garwolina ?. 3. Jaki cel ma publikacja 117 zdjęć robionych co 45 sekund osób, które siedzą przy stołach biesiadnych i czekają na pierwsze polanie w czasie ,,Garwolińskich Dni Gawrona? '' ? 4. Po za tym dochodzą inne ostatnio publikowane w zatrważającej ilości fotki na WG... itp, itd. Czyżby możliwości techniczne się zmieniły i Szanowna Redakcja jedzie po całości, czyli milion zdjęć na dobę ? Mdło się o tego robi. 5. Robi się mdło, bo ilość zdjęć beznadziejnych (powtarzalnych) zabija ilość zdjęć fajnych fotograficznie i artystycznie. W tej całej publikacji fotograficzna ekspresja jest brutalnie zamordowana. 6. Nie dotyczy to fotek z meczów Wilgi Garwolin, bo tam wszyscy ekspresyjnie biegają, a nie czekają jak te wszystkie polityczne darmozjady na darmowy posiłek, napitek i balangę. Cytując klasyka: Nuda Panie, jak w polskim filmie. Nic się nie dzieje. Droga na Ostrołękę. Krytyka konstruktywna: O.K. Są możliwości techniczne. Tylko należy je właściwie wykorzystać. Zatem Szanowna Redakcjo (czytaj Łukasz Korycki) po zrobieniu zdjęć przejrzyj wszystkie, wybierz te najciekawsze. Skasuj te 15, 30 i 45 sekundowe jałowe ujęcia. I wtedy publikuj. Zostaw max 30 fotek do publikacji. Gwarantuję, że tą ilością nie będą zniechęcające do oglądania i wzbudzą wielkie zainteresowanie. p.s. 1. Te usunięte fotki zachowaj. Kiedyś się przydadzą. Być może za 20 lat. 2. Z wielką sympatią dla Wirtualnego Garwolina za możliwość komentowania przez całe 14 sezonów Wilgi Garwolin w ramach IV ligi mazowieckiej - dziękuję. Aaa...Został jeszcze KS Raszyn. KS Raszyn- były czwartoligowy rywal Wilgi Garwolin (2014/15- 2023/24 z przerwą na LO w sezonie 2016/17 zaliczy kolejną trzecią już degradację i w sezonie 2026/27 będzie grał w warszawskiej A klasie. Być może będzie ligowym rywalem Wilgi II Garwolin Data dodania komentarza: 22.06.2026, 12:57 Źródło komentarza: Pobiegli w upale ulicami Garwolina Autor komentarza: No Treść komentarza: są wyjątki za którymi niektórzy nie nadążają i to jest przykre Data dodania komentarza: 22.06.2026, 12:22 Źródło komentarza: Spór miliony dla szpitala. Starostwo i dyrektor SP ZOZ przedstawiają odmienne wersje wydarzeń
Reklama
Reklama