Reklama
Reklama

Teleopieka dla seniorów z Garwolina

Być w domu, zdać się na swoją samodzielność, ale czuć się bezpieczniej ? tak mogą żyć seniorzy na Mazowszu, którzy biorą udział w pilotażowym programie dotyczącym teleopieki. Wśród nich są m.in. mieszkańcy Garwolina. Na całym Mazowszu z pilotażu ma skorzysta ponad 650 starszych osób. Program prowadzony jest przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.  Co piąty mieszkaniec Mazowsza to osoba starsza. Niektórym z nich kondycja i obawa o stan zdrowia nie pozwalają funkcjonować samodzielnie. Inni szukają sposobu na aktywne spędzanie czasu, biorąc udział w różnych zajęciach, angażując się w sprawy lokalne.

? Zgłosiło się na razie 27 gmin, ale mamy nadzieję, że ten pilotaż zachęci innych do skorzystania z systemu teleopieki. Już dziś wiadomo, że taka forma czuwania nad osobami starszymi pozwala im na pewną samodzielność. A to daje szansę na uniknięcie pobytu osób starszych w zakładach opiekuńczo-leczniczych czy domach pomocy społecznej ? mówi członek zarządu województwa Elżbieta Lanc. ? W tych przypadkach, w których można na to pozwolić, warto przedłużyć komfort samodzielnego życia we własnym domu.

W grudniu ubiegłego roku mazowieccy radni zatwierdzili listę gmin, które otrzymają dotację na zorganizowanie i świadczenie usług opiekuńczych w formie teleopieki. To 27 samorządów z całego Mazowsza. Według założeń w całym województwie z pilotażowego programu skorzysta ponad 650 starszych osób.

? Dzisiaj do pilotażowego programu teleopieki przystąpił subregion siedlecki. Skorzysta na tym miasto i gmina Siedlce, a także Węgrów, Garwolin, Łochów i Liw. Chcemy dać osobom starszym poczucie, że, będąc w domu, same mogą czuć się bezpiecznie. Stąd prawie 202 tys. zł na pilotaż, który w tym roku wprowadzamy na Mazowszu ? wyjaśnia członek zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska.

Każda z gmin we własnym zakresie rekrutuje chętnych do wzięcia udziału w pilotażu. Również gminy ustalają indywidualnie, czy dofinansowanie wykorzystane będzie jedynie na opłacenie usługi abonamentowej (automatyczne połączenie z centrum alarmowym), czy również na zakup sprzętu, w który wyposażeni zostaną seniorzy. Wysokość dotacji, jaką otrzymały, wynika ze zgłaszanych przez nie zapotrzebowań.

? Zależy nam na stworzeniu systemu teleopieki, z którego seniorzy będą mogli korzystać za darmo ? wyjaśnia Elżbieta Bogucka, zastępca dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej pełnomocnik zarządu województwa do spraw polityki senioralnej. ? Tworzenie takich systemów na terenie gmin jest tańsze niż opłacanie pobytu w domach pomocy społecznej. A przede wszystkim daje starszym osobom poczucie godnego, ale i bezpiecznego życia w zaciszu domowym.

Na czym polega teleopieka?

Teleopieka to system przywoławczy, działający przez 24 h na dobę w domu podopiecznego. Osoby, które zgłoszą się do programu, zostaną wyposażone w urządzenie pierwszej generacji. Oznacza to, że kontakt z centrum alarmowym w sytuacjach zagrożenia życia będzie odbywał się przy pomocy tzw. przycisku SOS w formie breloka lub opaski. Właśnie po naciśnięciu tego przycisku w razie jakiegokolwiek zagrożenia (np. upadek, nagłe pogorszenie stanu zdrowia) nastąpi automatyczne połączenie w trybie głośnomówiącym przez to urządzenie z centrum alarmowym. Wówczas operator zdecyduje o tym, jaką interwencję podjąć. W takich sytuacjach liczy się każda sekunda, a teleopieka sprawia, że pomoc w sytuacjach nagłych lub zagrażających życiu może być udzielona szybciej.

Pilotażowy program zaplanowany jest na dwa lata, z czego w 2020 r. przekazywane są gminom dotacje z budżetu województwa, a w 2021 r. gminy zobowiązują się prowadzić już program we własnym zakresie. W Garwolinie ze wsparcia skorzysta 30 seniorów.

mat. pras.

fot. arch. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

TERESA 04.03.2020 16:44
BARDZO DOBRA INICJATYWA.CIEKAWI MNIE GDZIE NALEŻY ZGŁASZAĆ OSOBY DO TEJ POMOCY. NARESZCIE KTOŚ MYŚLI O STARUSZKACH SCHOROWANYCH. GMINY POWINNI MYŚLEĆ O SENIORACH BO WSZYSCY BĘDZIEMY STARZY I NIEDOŁĘŻNI. BRAWODLA P.LANC TO JEST SUPER URZĘDNIK

Reklama
Reklama
KOMENTUJECIE
Autor komentarza: Do Konia Treść komentarza: Koniu, nie przynudzaj. Rusz się ze swojej bedockiej stajni. A na początek dla zmiany mentalnej klimatu proponuję A.Ch. i "Dziesięciu Murzynków"...Spokojnie, nie musisz gasić peta. Tytuł później zmieniono na bardziej poprawny politycznie. 😉 Data dodania komentarza: 23.06.2026, 06:15 Źródło komentarza: Sezon pełen emocji zakończony spadkiem. Statystyki Wilgi Garwolin Autor komentarza: Do WG Treść komentarza: WG powinna zmienić tytuł na "Wirtualny Gawron", skoro komentujący wszystkim robią na głowę. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 06:07 Źródło komentarza: Pobiegli w upale ulicami Garwolina Autor komentarza: tv Treść komentarza: "etat dla brata,tytul zasłużonego dla męża/ oraz rodzin od PiS / córka posła, Antolakowej i te obsady spadów" A to gdzie oni są zatrudnieni? Data dodania komentarza: 22.06.2026, 23:23 Źródło komentarza: Spór miliony dla szpitala. Starostwo i dyrektor SP ZOZ przedstawiają odmienne wersje wydarzeń Autor komentarza: Adonis Treść komentarza: Poszło dziś w Polskę jaki w Garwolinie dobrobyt. Pomimo moich różnic z Panią Starostą, zgadzam się z Nią w zupełności. To jest ewidentnie palenie Janka czyt. Konfabuluj, kręć. W tym dyr. Jest mistrz. Gratulacje! Lecimy do pierwszej ławki w kościele, niech widzą. Lekarz, katolik, dyrektor. Jak tak, to mam wszystko wybaczone. Otóż nie, dziękujmy temu gówniarzowi z platformy że wychodzą takie kwiatki w końcu. Gdzie jest sufit tych plac? Przecież to studnia bez dna. Krzyczą, przejdziemy do prywaty! Tak, już te widzę tłumy w mediciwerach, luxmedach. Takiego eldorado jak w państwowej służbie zdrowia nigdzie nie będziecie mieć. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 22:59 Źródło komentarza: Spór miliony dla szpitala. Starostwo i dyrektor SP ZOZ przedstawiają odmienne wersje wydarzeń
Reklama
Reklama