Reklama
Reklama

Blisko 5 mln zł na wodę i kanalizację w powiecie

Łaskarzew, Trojanów, Parysów oraz gmina Garwolin to 4 spośród 9 gmin w rejonie siedleckim, które otrzymają unijne wsparcie na inwestycje wodno-kanalizacyjne. Do samorządów w powiecie garwolińskim popłynie w sumie ponad 4,8 mln zł. Największe dofinansowanie w kwocie 2 mln zł otrzymała gmina Garwolin. Wczoraj umowy w tej sprawie podpisali Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego oraz beneficjenci z subregionu siedleckiego. W sumie na całym Mazowszu dofinansowanie otrzyma 45 samorządów. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego do gmin z subregionu siedleckiego trafi ponad 9,1 mln zł w ramach PROW 2014-2020. Połowa z tych środków została przyznana beneficjentom z naszego powiatu.

 

? Budowa i modernizacja wodociągów i kanalizacji to dla wielu gmin jedne z priorytetowych inwestycji. Oznaczają bowiem lepsze warunki życia mieszkańców i troskę o środowisko naturalne. Dlatego też samorządy bardzo aktywnie ubiegają się o środki na ich realizację. Tylko w tej perspektywie gminy z subregionu siedleckiego pozyskały w ramach PROW ponad 76,3 mln zł ? mówi Janina Ewa Orzełowska członek zarządu województwa mazowieckiego.

O wsparcie finansowe na inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową mogły ubiegać się mazowieckie gminy, związki międzygminne oraz spółki, w których jedynym udziałowcem są jednostki samorządu terytorialnego. Gminy złożyły łącznie 153 wnioski, z których ostatecznie do dofinansowania zakwalifikowano 45 projektów. Otrzymane dofinansowanie beneficjenci przeznaczą m.in. na: budowę sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej, przydomowych oczyszczalni ścieków czy też stacji uzdatniania wody.

Pomoc ma formę zwrotu części kosztów kwalifikowalnych projektu. Maksymalna wysokość wsparcia na realizację projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej w okresie realizacji programu nie może przekroczyć 2 mln zł na beneficjenta.

Gmina Łaskarzew otrzymała 738 028 zł na poprawę gospodarki wodno-ściekowej poprzez przebudowę i modernizację Stacji Uzdatniania Wody w Dąbrowie oraz zakup wyposażenia oczyszczalni ścieków Nowym Pilczynie. Dofinansowanie w kwocie 820 743 zł popłynie do gminy Trojanów, gdzie wybudowane zostaną przydomowe oczyszczalnie ścieków. Na budowę sieci kanalizacji sanitarnej z przykanalikami oraz sieci wodociągowej w miejscowości Parysów samorząd otrzymał 1 242 310 zł. Największą dotację otrzymała gmina Garwolin. 2 mln zł na budowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w gminie. Pieniądze zostaną wykorzystane na realizację drugiego etapu budowy kanalizacji w Sulbinach, Górkach i Rudzie Talubskiej.

Inwestycje zostaną dofinansowane w ramach działania ?Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej? w zakresie gospodarki wodno-ściekowej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Jest to efekt ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego konkursu.

mat.pras./jd

fot. Marcin Kołodziejczyk


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTUJECIE
Autor komentarza: Do Konia Treść komentarza: Koniu, nie przynudzaj. Rusz się ze swojej bedockiej stajni. A na początek dla zmiany mentalnej klimatu proponuję A.Ch. i "Dziesięciu Murzynków"...Spokojnie, nie musisz gasić peta. Tytuł później zmieniono na bardziej poprawny politycznie. 😉 Data dodania komentarza: 23.06.2026, 06:15 Źródło komentarza: Sezon pełen emocji zakończony spadkiem. Statystyki Wilgi Garwolin Autor komentarza: Do WG Treść komentarza: WG powinna zmienić tytuł na "Wirtualny Gawron", skoro komentujący wszystkim robią na głowę. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 06:07 Źródło komentarza: Pobiegli w upale ulicami Garwolina Autor komentarza: tv Treść komentarza: "etat dla brata,tytul zasłużonego dla męża/ oraz rodzin od PiS / córka posła, Antolakowej i te obsady spadów" A to gdzie oni są zatrudnieni? Data dodania komentarza: 22.06.2026, 23:23 Źródło komentarza: Spór miliony dla szpitala. Starostwo i dyrektor SP ZOZ przedstawiają odmienne wersje wydarzeń Autor komentarza: Adonis Treść komentarza: Poszło dziś w Polskę jaki w Garwolinie dobrobyt. Pomimo moich różnic z Panią Starostą, zgadzam się z Nią w zupełności. To jest ewidentnie palenie Janka czyt. Konfabuluj, kręć. W tym dyr. Jest mistrz. Gratulacje! Lecimy do pierwszej ławki w kościele, niech widzą. Lekarz, katolik, dyrektor. Jak tak, to mam wszystko wybaczone. Otóż nie, dziękujmy temu gówniarzowi z platformy że wychodzą takie kwiatki w końcu. Gdzie jest sufit tych plac? Przecież to studnia bez dna. Krzyczą, przejdziemy do prywaty! Tak, już te widzę tłumy w mediciwerach, luxmedach. Takiego eldorado jak w państwowej służbie zdrowia nigdzie nie będziecie mieć. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 22:59 Źródło komentarza: Spór miliony dla szpitala. Starostwo i dyrektor SP ZOZ przedstawiają odmienne wersje wydarzeń
Reklama
Reklama