Reklama
Reklama

Komunie odwołane. Śluby w piątki

Uroczystości I Komunii Świętej i Bierzmowania odbędą się po czasie epidemii ? informuje biskup siedlecki Kazimierz Gurda. Dopuszcza się także udzielanie ślubów w piątki. - Zapewne diecezjanie chcieliby usłyszeć konkretną datę kiedy te uroczystości mogłyby się  odbyć, ale w sytuacji w jakiej jesteśmy, nie mogę jej podać. Jeżeli usłyszymy od Ministerstwa Edukacji Narodowej, że dzieci wracają do placówek oświatowych, że bezpieczne jest gromadzenie się w szkołach to wtedy bezpieczne będzie także gromadzenie się w kościołach. Wtedy rozpoczniemy przygotowania do  Sakramentów I Komunii Świętej i Bierzmowania ? powiedział, dla portalu podlasie24.pl biskup Gurda.

To oznacza przełożenie tegorocznych uroczystości I Komunii Świętej i Bierzmowania prawdopodobnie na nowy rok szkolny.

Wczoraj biskup siedlecki wydał dekret, w którym dopuszcza udzielanie ślubów w piątki. Do tej pory, z racji pokutnego charakteru tego dnia tygodnia, sakrament nie był wtedy udzielany lub dochodziło do tego w wyjątkowych sytuacjach. ?Wobec nadzwyczajnych racji, o których mowa wyżej, oraz po wyczerpaniu przez nupturientów możliwości ustalenia daty ślubu i wesela na inny dzień tygodnia niż piątek, wyjątkowo udzielam zgody, aby nupturienci, którzy w parafiach na terenie naszej diecezji zgłosili zamiar zawarcia sakramentalnego małżeństwa w miesiącu: kwietniu, maju i czerwcu bieżącego roku, mogli zawrzeć sakramentalne małżeństwo i zorganizować przyjęcie weselne w piątek, wyłączając z tego okres Adwentu i Wielkiego Postu? ? czytamy w dekrecie biskupa.

Tym samym nowożeńcy, którzy planowali ślub w czasie, w którym wystąpił stan epidemii, mogą przełożyć uroczystość na piątek. Jednak, aby skorzystać z zapisów dekretu, muszą to zrobić do końca czerwca 2021 roku.

W dekrecie czytamy także o udzieleniu dyspensy na piątkowe wesela. ?Pod warunkiem podjęcia przez wiernych innej formy pokuty, zwłaszcza uczynków miłości, miłosierdzia i pobożności? ? precyzuje biskup Gurda.

łk

fot. arch.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTUJECIE
Autor komentarza: Zniesmaczony Treść komentarza: Kolejny wlodarz samorządów gminnych z jednogłośnie udzielonym absolutorium. BRAWO. A w tle już niedługo sesja na której gasnąca gwiazda w powiecie nie będzie mogła mówić o takim wyniku. I to powiedzmy szczerze tylko z własnej ignorancji i arogancji Sesja pokaże zakłamanie tej już nie tylko kontrowersyjnej kobiety. A to że nie ma nic sensownego do powiedzenia to juz wiemy. Tak więc chwilą wstydu nie tylko dla Kurowskiej ale i jej poplecznikow . Czekamy do piątku. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 08:57 Źródło komentarza: Jednogłośne absolutorium i wotum zaufania dla wójt Borowia Autor komentarza: toldi Treść komentarza: Dlaczego maślarze, skąd taka nazwa? Data dodania komentarza: 23.06.2026, 07:43 Źródło komentarza: Spór miliony dla szpitala. Starostwo i dyrektor SP ZOZ przedstawiają odmienne wersje wydarzeń Autor komentarza: Do Gościa Treść komentarza: Jak czytam dzisiaj te komentarze to przychodzi mi na myśl film który leci obecnie w kinach Kobieta na skraju załamania nerwowego Data dodania komentarza: 23.06.2026, 07:30 Źródło komentarza: Spór miliony dla szpitala. Starostwo i dyrektor SP ZOZ przedstawiają odmienne wersje wydarzeń Autor komentarza: Do Konia Treść komentarza: Koniu, nie przynudzaj. Rusz się ze swojej bedockiej stajni. A na początek dla zmiany mentalnej klimatu proponuję A.Ch. i "Dziesięciu Murzynków"...Spokojnie, nie musisz gasić peta. Tytuł później zmieniono na bardziej poprawny politycznie. 😉 Data dodania komentarza: 23.06.2026, 06:15 Źródło komentarza: Sezon pełen emocji zakończony spadkiem. Statystyki Wilgi Garwolin
Reklama
Reklama