Reklama
Reklama

Inaczej niż zwykle ? 3 Maja w Garwolinie

229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest obchodzona inaczej nich dotychczas: bez przemarszu pocztów sztandarowych, przemówień, wydarzeń towarzyszących. W tym roku msza święta odprawiona w intencji Ojczyzny w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej o godz. 10.00 była jedynym akcentem oficjalnych miejsko-powiatowych obchodów.

Ksiądz proboszcz Stanisław Małek w homilii przybliżył zgromadzonym historię uchwalenia Ustawy Rządowej z 1791 roku - Tyle było przeciwności, wrogów zewnętrznych i wewnętrznych, ale się udało. Polacy znowu poczuli się odpowiedzialni za państwo, za niepodległość, za wolność - mówił. Podkreślił, jak ważna stała się tradycja kultu Matki Bożej w trudnych dla narodu polskiego chwilach, a  także przypomniał słowa Prymasa Wyszyńskiego: ?Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce?

Po nabożeństwie burmistrz Marzena Świeczak, przewodniczący rady miasta Jarosław Jaskuła, starosta powiatu Mirosław Walicki, przewodniczący rady powiatu Waldemar Trzaskowski złożyli kwiaty w imieniu mieszkańców Garwolina i powiatu. Pod pomnikiem upamiętniającym uchwalenie Konstytucji 3 Maja, przy Zespole Szkół nr 2, wiązanki złożyli również: radny sejmiku mazowieckiego Krzysztof Żochowski i przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

garwolin.pl, opr. red.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Mateusz Damięcki 11.05.2020 19:01
piękny wiersz autorstwa Mateusza Damięckiego. Jesteś Wielki

Honoré de Balzac 10.05.2020 20:08
dzięki wam wiem na pewno kto jest drzewo, kto drewno, kto jest prawa, a kto lewa ręka, wiem co silne, co marne, wiem co białe, co czarne, dzięki wam moje lustro nie pęka dzięki wam na ulicy poznam wroga w przyłbicy strachu, wzgardy i w zbroi uprzedzeń, dzięki wam, w tłumie, zawsze przyjaciela wypatrzę, bo swojego rozpoznasz w potrzebie swój nie pluje, nie klęczy, swój nie flekuje tęczy i nadzieję ma w sercu na skraju, swój ma jasne spojrzenie oraz jedno pragnienie by znów było normalnie w tym kraju żeby w końcu przestali w żywe oczy łgać, mamić by podłości nie mydlić Polskością byśmy mogli niebawem Prawo znów nazwać Prawem, Sprawiedliwość zaś Sprawiedliwością jeszcze jedno marzenie już na koniec, przez cienie z mroku w słońce przebija się śmiało aby kiedyś, mój Synku, gdy dorośniesz, kruszynko, ?Być Polakiem? aż tak nie bolało.

Honoré de Balzac 10.05.2020 20:08
za mój strach, za bezsenność i za waszą sumienność w programowym łamaniu godności, w wyśmiewaniu człowieka, wszak nie zadrży powieka gdy kopiecie bezbronne słabości za tragedię zgwałconej, za obietnic miliony, waszą zdradę, waszą prostytucję, za rzucane po równo błoto, brud, syf i gówno w moją Flagę, w moją Konstytucję. Za to wszystko się kłaniam, przed odrazą się wzbraniam, więcej ? leję szampana po brzegi, za to wszystko dziękuję, dzięki wam porządkuję facebookowych znajomych szeregi jednych łatwiej zapomnieć, innym trzeba przypomnieć, że nie lubię, gdy w twarz mi się spluwa, na odchodne szczekają, bluźnią i ujadają, tak się właśnie nienawiść wykuwa wiem kto z nich za pięć stówek ser i kilka parówek oddał Polskę złodziejom w niewolę, wiem też komu trzynastka na ofiarę i ciastka odebrała myślenie i wolę dzięki wam widzę jasno kto jest ślepy, kto zasnął, a kto nadal ma otwarte oczy, i bez cienia zwątpienia chwyta sens powiedzenia, że to pycha przed upadkiem kroczy

Honoré de Balzac 10.05.2020 20:07
za obłudę, za bierność, za rozpustę, pazerność, za koperty pod toruńskim stołem, za przymykanie oczu na krzyż w dziecięcym kroczu, za małżeństwo ze świętym kościołem za do skutku obrady, za ubóstwa parady, i za srebrny, podniebny wieżowiec, waszych wszy premiowanie, i marszałka latanie na rachunek ludu, stada owiec za dyskretne rozmowy w restauracji u sowy, za w sałatce zatęchłą padlinę, za mój świat w misce ryżu, za widelec w Paryżu, za profesor pawłowicz krystynę za żołnierzy wyklętych, za ministrów rozdętych, za posłanki i posłów do prania, za ten cyrk, kabarecik, za rzecznika praw dzieci co od żłobka śle na polowania za zabawę sądami, granie misiewiczami za banasia, getback i za skoki, szydła, haki, zasieki i za robienie beki z wyborów, a z wyborcy wywłoki

Honoré de Balzac 10.05.2020 20:06
Za pogardę, za pychę, za wasz jad i za ciche, nocą śmierci wyroki wydane, potem z samego rana długopisem adriana podpisane, choć nie przeczytane za mój wstyd przed zachodem, za ruletkę ze wschodem, za sponsoring spiskowej teorii, za te mordy zdradzieckie, i za groby radzieckie, za pisanie od nowa historii za szpitale, za szkoły, za teatry, kościoły, za muzea i za telewizję, za jedynkę, za dwójkę za kurskiego, za trójkę i rządowych pojazdów kolizje za brak perfum i stylu, za garnitur z winylu, za biel skarpet do czarnych sandałów za tandetę, za broszki, za kropeczki i groszki i za gnój wlany do trybunałów za półtorej miesiąca, żenujące, bez końca form, przypadków i przysłów mylenie, za gardzenie mównicą w kraju, a za granicą za wymowne, sromotne milczenie za wiatraków demontaż, z rosji węgla kolportaż, mateczniki rżnięte bez litości, kukły Żyda spalenie oraz za przyzwolenie na brunatne marsze wolności

Mama 07.05.2020 23:59
Brawo dla takich ludzi.

Szpital 05.05.2020 18:04
Co sugerujesz pisząc bez tej pani i bez tego pana że starosta jest innym człowiekiem?Pan Walicki był zawsze i jest bardzo przyzwoitym i dobrym człowiekiem. Bez względu na to z kim współpracował i jacy ludzie koło niego byli. Super gosc, z zasadami i szanujący ludzi .

WY 04.05.2020 15:32
Nareszcie mieszkańcy mogą zobaczyć zgodę. Pan Starosta i Pani Burmistrz razem. Dziękujemy Wam. Szanujemy Was. Panie Walicki oby tak dalej. Bez Woźniaka i Kurowskiej jest Pan innym człowiekiem. Brawo Panie Mirku. Brawo Pani Marzena Świeczak. Serce się raduje na Wasz widok.

Reklama
Reklama
KOMENTUJECIE
Autor komentarza: Mieszkaniec Garwolina Treść komentarza: dobry pomysł. maksymalnie miesięcznie 5000 zł plus dyżury po 150 złotych za dni powszednie i 200 za świąteczne. Stawka proporcjonalna do jakości usług. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 11:33 Źródło komentarza: Spór miliony dla szpitala. Starostwo i dyrektor SP ZOZ przedstawiają odmienne wersje wydarzeń Autor komentarza: Myćko z Czyszkówka Treść komentarza: Dlaczego piszesz pan W. ? Przecież wszyscy wiedzą, że chodzi o Walickiego, niegdyś to byli przecież koledzy partyjni i jeden drugiemu pomagał. Zapomniał Walicki jak potrzebował wielokrotnie pomocy i wsparcia. To przecież Żochowski podał mu rękę i zatrudnił na stanowisku kierownika w szpitalu. Ten w podzięce podwyższał mu wynagrodzenie i sam Żochowski o tym mówił, że wysokością był zaskoczony. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 11:31 Źródło komentarza: Spór miliony dla szpitala. Starostwo i dyrektor SP ZOZ przedstawiają odmienne wersje wydarzeń Autor komentarza: relatywizm moralny Treść komentarza: O jakiej chwili wstydu piszesz? Ona i jej poplecznicy to ludzie bez krzty honoru i zero zasad . Nie wiedzą co to wstyd i przyzwoitość. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 11:24 Źródło komentarza: Jednogłośne absolutorium i wotum zaufania dla wójt Borowia Autor komentarza: człowiek Treść komentarza: Ile na to poszło pieniądzy? Upamiętnienie takich postaci winno być w szkołach, w przedszkolach, w domach gdzie todzice, dxiadkowie dzielą się wiedzą, opowieściami historycznymi. A te pieniądze można byłoby dużo pozyteczniej wydać! Z całym szacunkiem dla postaci historycznych takie "reklamy" to marnotrastwo pieniędzy! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 10:32 Źródło komentarza: Historyczne postacie na autobusach PKS Garwolin
Reklama
Reklama