Reklama
Reklama

Od 30 maja bez maseczek

- Trzy miesiące temu postawiliśmy sobie jasny cel, choć trudny do zrealizowania - przesunięcie fali zachorowań, aby nie zabrakło łóżek, respiratorów, środków medycznych; ten cel udało się zrealizować; zapanowaliśmy nad pandemią koronawirusa lepiej niż bogatsze kraje - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zwrócił uwagę, że od czasu wykrycia w Polsce pierwszego przypadku koronawirusa minęło niemal trzy miesiące. Jak mówił to nie były łatwe dni, gdyż mamy ponad 20 tys. zachorowań i ponad tysiąc zgonów.

Podkreślił jednocześnie, że rząd te trzy miesiące temu postawił sobie jasne cele. "Bardzo proste do przedstawienia, bardzo trudne do zrealizowania. Ten cel polegał na tym żeby w taki sposób przesunąć falę zachorowań, aby nigdy nie zabrakło łóżek, respiratorów i środków medycznych do leczenia naszych chorych. Ten cel udało się zrealizować. My nie musieliśmy nigdy dokonywać takich dramatycznych wyborów jak Hiszpanie, Francuzi, Szwedzi, Belgowie czy nawet Niemcy i Włosi. Wyborów, które oznaczały, że jedni ludzie mogli przeżyć, mieli szansę na przeżycie, a inni takiej szansy nie mieli" - podkreślił Morawiecki.

"Dzisiaj z całą mocą trzeba podkreślić - te dane, które w najbardziej wyrazisty sposób świadczą o tym, że zapanowaliśmy nad chorobą, pandemią koronawirusa w dużo bardziej sprawny, niż najbardziej bogate kraje, najbogatsze kraje świata, kraje Europy Zachodniej" - dodał premier.

W tym kontekście wskazał na dane dotyczące liczby zgonów na milion mieszkańców. "27 zgonów na milion mieszkańców, w porównaniu do innych krajów, np. Belgii, to jest 30-kilka razy mniej" - mówił szef rządu, wskazując też na Szwecję czy Niemcy.

Od najbliższej soboty nastąpi zmiana zasad dotycząca noszenia maseczek; w przestrzeniach ogólnodostępnych noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe - zapowiedział Morawiecki. Zaznaczył, że w sklepach, w środkach komunikacji publicznej, w kościołach czy w kinach maseczki będą wciąż obowiązkowe.

Premier podkreślił na konferencji prasowej, że w związku m.in. z rosnącą liczbą powrotów do zdrowia osób, które były zakażone koronawirusem, znoszone będą niektóre obostrzenia. Jak zaznaczył, "od najbliższej soboty od 30 maja sporo się zmienia".

Po pierwsze zmienią się zasady dotyczące zakrywania usta i nosa. "Będzie obowiązywała jedna generalna zasada: w przestrzeniach ogólnodostępnych, jeżeli to będzie tylko możliwe, zachowanie dystansu dwumetrowego, noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe. Jeżeli dwie osoby idą obok siebie, blisko, to dalej zalecane jest noszenie maseczek" - poinformował premier.

Jak zaznaczył, "zasada ta dotyczy przestrzeni otwartych, ale również przestrzeni zamkniętych, gdzie bezpiecznie da się zachować dystans, jeżeli odpowiednio do tego zostaną przygotowane warunki, na przykład restauracja, zakład fryzjerski czy inne zakłady usługowe".

Premier dodał, że w sklepach, w środkach komunikacji publicznej, w kościołach czy w kinach maseczki będą wciąż obowiązkowe.

Od soboty w sklepach nie będą obowiązywały już limity osób w zależności od powierzchni w sklepu; od niedzieli nie będą obowiązywały limity wiernych w kościołach - poinformował szef rządu.

"Od soboty zdejmujemy również ograniczenia w handlu - to ważny dzień dla wszystkich handlowców. W sklepach nie będą obowiązywały już limity osób w zależności od powierzchni w sklepu" - zapowiedział premier.

Poinformował także, że podobne ograniczenia przestają od soboty obowiązywać w gastronomii, ale zaznaczył, że nadal będzie obowiązek noszenia maseczek ochronnych w mniejszych sklepach i gastronomii przy doprowadzeniu do stołu lub wyjściu do toalety.

"Jeżeli chodzi o kult religijny - już od tej niedzieli nie będą obowiązywały limity wiernych w kościołach, ale również taka sama zasada i dystans dwumetrowy od innego wiernego" - powiedział Morawiecki.

PAP

fot. arch.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTUJECIE
Autor komentarza: niegroźnie Treść komentarza: Nie zgodzę się - miejsce dobre, jednak jak można zdrajcę umieścić na edukacyjnej powierzchni? podpisując antypolski, przeciw państwom narodowym, antychrześcijański i przeciw cywilizacji życia traktat lizboński Leszek Kaczyński odpalił Polskę w łapy eurokołchozu i niech nikt nie próbuje wymyślać tu "sukcesów". Od okresu przedakcesyjnego przez całą tą naszą łunię zdewastowaliśmy polską kulturę, tradycję i przede wszystkim ekonomię, gospodarkę - co mamy dużego polskiego w przemyśle? co my mamy z tego co zbudowała wredna komuna? ruskie więcej nam pozwoliły mieć polskiego niż teraz nam zostało po tych Buzkach, Kowalach i innych huebnerach von thunstein:( W garaż, domu i przemyśle głównie zagranica. A polactwo zaciąga kolejne lichwiarskie zobowiązania, to na wojenki cudze, to na wydumane inwestycje, na szydofskie szycie... Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:46 Źródło komentarza: Historyczne postacie na autobusach PKS Garwolin Autor komentarza: nieładnie Treść komentarza: Czy podjęto stosowną uchwałę czym myć Marszałka Józefa Piłsudskiego i innych kiedy np autobus przejedzie po resztkach obornika na ulicy lub wjedzie w błoto? Dodatkowo należało zakupić żaluzje na dzieła artystyczne i prezentować tylko w czasie postoju przy pięknej pogodzie. Wiele już widziałem i nie wybrzydzam ale ten pomysł jest nie na miejscu. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:38 Źródło komentarza: Historyczne postacie na autobusach PKS Garwolin Autor komentarza: Konio Treść komentarza: Na przekór jestem za I PODPISUJĘ SIE CZTEREMA KOPYTAMI pod tą inicjatywą. Oprocz propagowania Klio ,te autobusy będą wyjątkowe, oryginalne i estetyczne będą się odróżniać szczególnie zimą w naszej szarej rzeczywistości.Moim zdaniem sruetny pomysł.Pozdrawiam!!!!konio Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:38 Źródło komentarza: Historyczne postacie na autobusach PKS Garwolin Autor komentarza: Fircyk Treść komentarza: Złotego Gawrona powinni dać firmie PWiK Garwolin za najdroższą podwyżkę i ceny wody i ścieków w Powiecie!! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:04 Źródło komentarza: Siedem Złotych Gawronów wręczonych podczas gali Dni Garwolina. „Prawdziwą wartość miasta tworzą ludzie”
Reklama
Reklama