Reklama
Reklama

Biskup siedlecki znosi dyspensę

Z początkiem czerwca przestanie obowiązywać dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej. Ksiądz biskup Kazimierz Gurda wydał zalecenia do uroczystości Bożego Ciała. Zarządzenie biskupa siedleckiego wynika z wprowadzenia kolejnego etapu znoszenia nakazów i zakazów w związku z koronawirusem.

Najważniejsza część dokumentu dotyczy zniesienia od 1 czerwca dyspensy od uczestnictwa we mszy świętej w niedziele i święta nakazane. Biskup Gurda zachęca do powrotu do kościołów, jednocześnie pozostawia dalszą możliwość skorzystania z dyspensy określonej grupie wiernych. ?Dyspensa od uczestnictwa we Mszy św. zostaje utrzymana jedynie dla osób w podeszłym wieku, z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.) oraz dla tych, które czują nasilony lęk i obawę przed możliwością zarażenia się? ? pisze. Te osoby mogą nadal korzystać z transmisji eucharystii w środkach masowego przekazu.

Przywrócona możliwość organizowania zgromadzeń publicznych (do 150 osób) pozwala na zorganizowanie procesji Bożego Ciała. Biskup apeluje, aby uroczystości 11 czerwca przebiegały w sposób ograniczony. ?Proszę Księży Proboszczów, aby kierując się roztropnością zorganizowali na terenie przykościelnym procesję eucharystyczną do czterech ołtarzy, z zachowaniem aktualnie obowiązujących przepisów? ? sugeruje.

Biskup siedlecki zachęca ponadto do wznowienia spotkań formacyjnych w parafiach

Link do zarządzenia biskupa

łk

fot. arch.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Jasiek 31.05.2020 08:55
Wynika z tego, że wystarczy wzbudzić w sobie szczery lęk przed zakażeniem koronawirusem i można dalej korzystać z dyspensy.

Reklama
Reklama
KOMENTUJECIE
Autor komentarza: niegroźnie Treść komentarza: Nie zgodzę się - miejsce dobre, jednak jak można zdrajcę umieścić na edukacyjnej powierzchni? podpisując antypolski, przeciw państwom narodowym, antychrześcijański i przeciw cywilizacji życia traktat lizboński Leszek Kaczyński odpalił Polskę w łapy eurokołchozu i niech nikt nie próbuje wymyślać tu "sukcesów". Od okresu przedakcesyjnego przez całą tą naszą łunię zdewastowaliśmy polską kulturę, tradycję i przede wszystkim ekonomię, gospodarkę - co mamy dużego polskiego w przemyśle? co my mamy z tego co zbudowała wredna komuna? ruskie więcej nam pozwoliły mieć polskiego niż teraz nam zostało po tych Buzkach, Kowalach i innych huebnerach von thunstein:( W garaż, domu i przemyśle głównie zagranica. A polactwo zaciąga kolejne lichwiarskie zobowiązania, to na wojenki cudze, to na wydumane inwestycje, na szydofskie szycie... Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:46 Źródło komentarza: Historyczne postacie na autobusach PKS Garwolin Autor komentarza: nieładnie Treść komentarza: Czy podjęto stosowną uchwałę czym myć Marszałka Józefa Piłsudskiego i innych kiedy np autobus przejedzie po resztkach obornika na ulicy lub wjedzie w błoto? Dodatkowo należało zakupić żaluzje na dzieła artystyczne i prezentować tylko w czasie postoju przy pięknej pogodzie. Wiele już widziałem i nie wybrzydzam ale ten pomysł jest nie na miejscu. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:38 Źródło komentarza: Historyczne postacie na autobusach PKS Garwolin Autor komentarza: Konio Treść komentarza: Na przekór jestem za I PODPISUJĘ SIE CZTEREMA KOPYTAMI pod tą inicjatywą. Oprocz propagowania Klio ,te autobusy będą wyjątkowe, oryginalne i estetyczne będą się odróżniać szczególnie zimą w naszej szarej rzeczywistości.Moim zdaniem sruetny pomysł.Pozdrawiam!!!!konio Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:38 Źródło komentarza: Historyczne postacie na autobusach PKS Garwolin Autor komentarza: Fircyk Treść komentarza: Złotego Gawrona powinni dać firmie PWiK Garwolin za najdroższą podwyżkę i ceny wody i ścieków w Powiecie!! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:04 Źródło komentarza: Siedem Złotych Gawronów wręczonych podczas gali Dni Garwolina. „Prawdziwą wartość miasta tworzą ludzie”
Reklama
Reklama