Reklama
Reklama

SOS w guziku

Być w domu, zdać się na swoją samodzielność, ale czuć się bezpieczniej. Takim rozwiązaniem może być teleopieka. Jak działa w praktyce ? sprawdzi 650 seniorów, biorących udział w  pilotażowym programie samorządu Mazowsza. Przycisk na pomoc Co piąty mieszkaniec Mazowsza to osoba starsza. Niektórym ich kondycja i obawa o stan zdrowia nie pozwalają funkcjonować samodzielnie. Prostym i dostępnym rozwiązaniem jest teleopieka. Jak to działa? To system przywoławczy, działający przez 24 h na dobę w domu podopiecznego, a konkretnie tzw. przycisk SOS w formie breloka lub opaski. Zapewnia on kontakt z centrum alarmowym w sytuacjach zagrożenia życia. Dzięki niemu już po naciśnięciu tego przycisku w razie jakiegokolwiek zagrożenia (np. upadek, nagłe pogorszenie stanu zdrowia) nastąpi automatyczne połączenie w trybie głośnomówiącym z centrum alarmowym. Wówczas operator zdecyduje o tym, jaką interwencję podjąć.

650 seniorów z 27 gmin

Na to proste i potrzebne seniorom rozwiązanie sejmik przekazał z budżetu województwa ponad 200 tys. zł. Program jest prowadzony przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Dofinansowanie otrzymało 27 gmin z Mazowsza, z czego w subregionie siedleckim wsparcie trafiło do gmin: Łochów, Liw, miasta Węgrów, Garwolin i miasta i gminy Siedlce.

W grudniu ubiegłego roku mazowieccy radni zatwierdzili listę gmin, które otrzymają dofinansowanie na zorganizowanie i świadczenie usług opiekuńczych w formie teleopieki. To 27 samorządów z całego Mazowsza. Z pilotażu ma skorzystać ponad 650 starszych osób.

?  Teleopieka daje seniorom poczucie bezpieczeństwa oraz świadomości, że w sytuacjach zagrożenia mogą liczyć na wsparcie, a jednocześnie odciąża ich bliskich od wielu zmartwień ? podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

Darmowa usługa

Każda z gmin we własnym zakresie rekrutuje chętnych do wzięcia udziału w pilotażu. Również gminy ustalają indywidualnie, czy dofinansowanie wykorzystane będzie jedynie na opłacenie usługi abonamentowej (automatyczne połączenie z centrum alarmowym) czy również zakup sprzętu, w który wyposażeni zostaną seniorzy. Wysokość dotacji, jaką otrzymały, wynika ze zgłaszanego przez nie zapotrzebowania.

Pilotażowy program zaplanowany jest na 2 lata, z czego w 2020 r. przekazane są gminom dotacje z budżetu województwa, a w 2021 r. gminy zobowiązują się prowadzić już pogram we własnym zakresie.

mapa Departament Cyfryzacji, Geodezji i Kartografii UMWM

fot. ilustracyjne: pixabay.com


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTUJECIE
Autor komentarza: niegroźnie Treść komentarza: Nie zgodzę się - miejsce dobre, jednak jak można zdrajcę umieścić na edukacyjnej powierzchni? podpisując antypolski, przeciw państwom narodowym, antychrześcijański i przeciw cywilizacji życia traktat lizboński Leszek Kaczyński odpalił Polskę w łapy eurokołchozu i niech nikt nie próbuje wymyślać tu "sukcesów". Od okresu przedakcesyjnego przez całą tą naszą łunię zdewastowaliśmy polską kulturę, tradycję i przede wszystkim ekonomię, gospodarkę - co mamy dużego polskiego w przemyśle? co my mamy z tego co zbudowała wredna komuna? ruskie więcej nam pozwoliły mieć polskiego niż teraz nam zostało po tych Buzkach, Kowalach i innych huebnerach von thunstein:( W garaż, domu i przemyśle głównie zagranica. A polactwo zaciąga kolejne lichwiarskie zobowiązania, to na wojenki cudze, to na wydumane inwestycje, na szydofskie szycie... Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:46 Źródło komentarza: Historyczne postacie na autobusach PKS Garwolin Autor komentarza: nieładnie Treść komentarza: Czy podjęto stosowną uchwałę czym myć Marszałka Józefa Piłsudskiego i innych kiedy np autobus przejedzie po resztkach obornika na ulicy lub wjedzie w błoto? Dodatkowo należało zakupić żaluzje na dzieła artystyczne i prezentować tylko w czasie postoju przy pięknej pogodzie. Wiele już widziałem i nie wybrzydzam ale ten pomysł jest nie na miejscu. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:38 Źródło komentarza: Historyczne postacie na autobusach PKS Garwolin Autor komentarza: Konio Treść komentarza: Na przekór jestem za I PODPISUJĘ SIE CZTEREMA KOPYTAMI pod tą inicjatywą. Oprocz propagowania Klio ,te autobusy będą wyjątkowe, oryginalne i estetyczne będą się odróżniać szczególnie zimą w naszej szarej rzeczywistości.Moim zdaniem sruetny pomysł.Pozdrawiam!!!!konio Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:38 Źródło komentarza: Historyczne postacie na autobusach PKS Garwolin Autor komentarza: Fircyk Treść komentarza: Złotego Gawrona powinni dać firmie PWiK Garwolin za najdroższą podwyżkę i ceny wody i ścieków w Powiecie!! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:04 Źródło komentarza: Siedem Złotych Gawronów wręczonych podczas gali Dni Garwolina. „Prawdziwą wartość miasta tworzą ludzie”
Reklama
Reklama