Reklama
Reklama

Test&GO ? w Garwolinie i Piasecznie

6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej uruchamia kolejne mobilne punkty badań wymazów na obecność koronawirusa. W najbliższy poniedziałek wojskowe namioty zostaną rozstawione w Garwolinie i Piasecznie. Za zabezpieczenie oraz obsługę Test&GO odpowiedzialni są żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Natomiast działania zrealizowane zostaną we współpracy ze Starostwami Powiatowymi, Powiatowymi Kasami Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Powiatowymi Inspektorami Sanitarnymi. Żołnierze pobiorą wymazy wyłącznie od obcokrajowców, którzy wcześniej zostali zgłoszeni przez swojego pracodawcę do KRUS. Są to osoby, które do Polski przyjechały po 18 maja w celu wykonywania prac sezonowych w rolnictwie. W Garwolinie punkt poboru wymazów zostanie rozstawiony na parkingu przy Szpitalu Powiatowym (ul. Lubelska 50).

 

Pobieranie wymazów jest bezpłatne i nie wymaga opuszczania samochodu przez osobę, od której jest pobrana próbka (metoda DRIVE-THRU). Miasteczko składać się będzie z czterech punktów, które kolejno pokonuje auto: miejsca wyczekiwania, strefa ewidencji, strefa poboru wymazów oraz strefa wyczekiwania z wywiadem medycznym. Pokonanie całej trasy zajmuje ok. 10 minut. Pobrane próbki przekazywane będą do laboratorium i poddawane badaniom diagnostycznym. Przebadane osoby otrzymają informację o wyniku badania drogą telefoniczną, nie dłużej niż w przeciągu dwóch dni.

Miejsca poboru wymazów będzie zabezpieczał 61. Batalion Lekkiej Piechoty w Grójcu. - Pierwsze doświadczenie mamy za sobą. W Grójcu pobraliśmy już blisko 300 wymazów, a kolejne 330 wykonamy w ciągu dwóch dni. W Garwolinie i Piasecznie na chwilę obecną mamy zaplanowanych ponad 40 wymazów. Pamiętajmy jednak, że to dopiero początek napływu obcokrajowców do prac sezonowych. W miarę potrzeb, Test&GO będzie pojawiało się w tych lokalizacjach częściej. - tłumaczy mjr Grzegorz Wilczewski, zastępca dowódca 61. Batalionu Lekkiej Piechoty, odpowiedzialny za projekt.

W powiecie garwolińskim do tej pory potwierdzono 30 przypadków zakażenia wirusem COVID-19, natomiast w powiecie piaseczyńskim 91.

mat.pras./oprac. red.

fot. mat.pras.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

fikcyjnus 05.06.2020 12:40
Luzuj... po co ci ten test robić? Żebyś się dowiedział, że masz "wirusa" ale na 90% nawet tego nie poczujesz? Albo na 10% dostaniesz objawów jak przy grypie, tylko oczywiście grypy równolegle nie wykluczą, więc nie będzie tak naprawdę wiadomo czy to może jednak grypa cię rozkłada. Jedna wielka fikcja i kręcenie lodów.

FERT 05.06.2020 09:42
A co to jest wymaz dla obcokrajowca za darmo, a Polacy muszą płacić? Przecież to pracodawca zawsze pokrywał koszty badań lekarski przed podjęciem pracy swojego pracownika.

Reklama
Reklama
KOMENTUJECIE
Autor komentarza: No Treść komentarza: Nie wiem dlaczego Twój wizerunek nie został uwzględniony, skoro Twoje komentarze "bawią" czytelników od kilkunastu lat... Data dodania komentarza: 23.06.2026, 14:38 Źródło komentarza: Historyczne postacie na autobusach PKS Garwolin Autor komentarza: Gość Treść komentarza: Górne limity to są dla robola i rolnika czyli najniższa krajowa bo oni są uważani jako bydło i niewolnicy do tyrania. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 14:37 Źródło komentarza: Spór miliony dla szpitala. Starostwo i dyrektor SP ZOZ przedstawiają odmienne wersje wydarzeń Autor komentarza: Pan Jan Treść komentarza: mateusz Pinokio morawiecki sprzedawał nasz kraj w Brukseli bez zawahania, otworzył szeroko nasze granice na migrantów z całego świata i chciał wybudować 49 centrów integracji cudzoziemców w całym kraju, ten szkodnik powinien być pozbawiony naszego obywatelstwa i wydalony z kraju a Gargamel tzn kaczyński na to zezwalał, to są zdrajcy. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 14:34 Źródło komentarza: Historyczne postacie na autobusach PKS Garwolin Autor komentarza: niegroźnie Treść komentarza: Jakże kruchy może być człowiek. Kto może niech pomoże - piątka dzieci, to skarb, ale mama jest tylko jedna. Życzę powrotu do sprawności i długich lat życia by cieszyć się także wnukami ! Może dawid k. ze Szpitala Południowego wsparłby... przepraszam za ten wtręt, ale trudno przejść obojętnie wobec potrzeb normalnych ludzi w konfrontacji ze złodziejstwem na stanowiskach branży medycznej. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 14:28 Źródło komentarza: Mama piątki dzieci walczy o powrót do zdrowia. Ruszyła akcja wsparcia dla mieszkanki gminy Łaskarzew
Reklama
Reklama