Reklama
Aktualności:

Aktualności

Reklama
Nowe "Słoneczko" czeka na przedszkolaków
Nowe "Słoneczko" czeka na przedszkolaków
Za miesiąc powinnno być tam gwarno i kolorowo. 200 przedszkolaków rozpocznie nowy rok szkolny w nowoczesnym budynku, z nowymi zabawkami i wieloma rozwijającymi zajęciami. Gmina Garwolin kończy właśnie realizację jednej z najważniejszych inwestycji ostatnich lat. Trzeci etap modernizacji przedszkola w Woli Rębkowskiej kosztował ponad 4 mln zł. Dodatkowo ponad 700 tys. zł gmina pozyskała na stworzenie nowych miejsc dla przedszkolaków i szkolenia dla nauczycieli. - Jesteśmy na trzecim etapie rozbudowy placówek przedszkolnych w Woli Rębkowskiej. Pierwszy etapem było stare, drewniane przedszkole, które jeszcze do 2000 roku tutaj funkcjonowało,  kolejny etapem było dobudowane przedszkole murowane do budynku szkoły podstawowej. Teraz jest już kolejny etap, który umożliwia nam stworzenie dodatkowych 50 miejsc dla dzieci z terenu naszej gminy. Powstają piękne nowe sale poprzez rozbudowę budynku, a dokładnie nadbudowę piętra, razem z pomieszczeniami dodatkowymi oraz nową klatką schodową, która umożliwia bezpieczną ewankuację Będzie to nowoczesny budynek, który nie tylko ładnie się prezetuje architektocznie, ale także spełnia wszystkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa - mówi Marcin Kołodziejczyk, wójt gminy Garwolin. 31.07.2020 14:44
Wielka inwentaryzacja w gminie Łaskarzew
Wielka inwentaryzacja w gminie Łaskarzew
Budynki mieszkalne, usługowe, handlowe i przemysłowe z terenu gminy Łaskarzew zostaną objęte inwentaryzacją pod kątem źródeł niskiej emisji. Ankieterzy ruszą w teren w sierpniu. Wójt gminy Łaskarzew informuje, że inwentaryzacja, która ma się rozpocząć w sierpniu, będzie dotyczyła źródeł niskiej emisji - rodzajów urządzeń do ogrzewania budynków i dostarczania ciepłej wody. Mają nią zostać objęte wszystkie nieruchomości z terenu gminy - budynki mieszkalne, usługowe, handlowe i przemysłowe. 31.07.2020 12:56
Pilawa: było wysypisko, jest miejsce eko
Pilawa: było wysypisko, jest miejsce eko
Pilawa ma nową ścieżkę edukacyjno-ekologiczną. Powstała ona na terenie byłego wysypiska śmieci. Są tablice edukacyjne, gry i miejsce do odpoczynku.  - Dzięki wsparciu posła na Sejm pana Henryka Kowalczyka i pani wiceprezes WFOŚiGW pani Kamili Mokrzyckiej, otrzymaliśmy na ten cel kwotę 160 000 zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. W ramach pozyskanych środków zrealizowaliśmy dwa pierwsze etapy budowy ścieżki edukacyjno-ekologicznej. Przy wejściu umiesliśmy witacz, tablice edukacyjne, gry, labirynty i kostki wiedzy, na których umieściliśmy szereg niezwykle ważnych i ciekawych informacji z zakresu ochrony środowiska i przyrody. Mam nadzieję, że poprzez edukację ekologiczną lepiej uświadomimy sobie, jak ważne jest życie w czystym środowisku i co należy robić, aby przeciwdziałać jego zagrożeniom - przekonuje Albina Łubian, burmistrz Pilawy. 31.07.2020 07:06
Maciejowice pytają ? mieszkańcy mają głos
Maciejowice pytają ? mieszkańcy mają głos
Jak oceniasz jakość życia w naszej gminie? Dostęp do przedszkola, lekarzy specjalistów czy infrastrukturę? Na te i podobne pytania odpowiadają mieszkańcy gminy Maciejowice. Samorząd pyta o zdanie mieszkańców, bo chce je uwzględnić w strategii rozwoju gminy na najbliższe lata. Dziś ostatni dzień na wypełnienie ankiety. Obecnie przygotowywana jest aktualna Strategia Rozwoju Gminy Maciejowice na lata 2021-2030, dlatego zwracamy się z prośbą o wypełnienie ankiety. Chcemy dowiedzieć się, co należy zmienić (poprawić) w gminie i poszczególnych sołectwach, żeby mieszkańcom żyło się lepiej. Każdy głos ma znaczenie i każda opinia się liczy. Państwa opinie oraz sugestie są dla nas ważne, ponieważ pozwolą dostosować kierunki rozwoju gminy do oczekiwań mieszkańców ? przekonuje wójt gminy Maciejowice Tomasz Kwiatkowski. 31.07.2020 06:37
Organizacje pozarządowe z rządowym wsparciem
Organizacje pozarządowe z rządowym wsparciem
Już 90 organizacji pozarządowych z terenu powiatu garwolińskiego złożyło wniosek o przyznanie pożyczki w ramach Tarczy Antykryzysowej 4.0. na łączną kwotę blisko 240 tys. zł. Maksymalnie każda z nich może uzyskać wsparcie finansowe w wysokości 5 tys. zł, ale jest to zależne od ubiegłorocznych przychodów. 13 organizacji z gminy Garwolin na łączną kwotę 54 tys. zł, 17 organizacji z gminy Borowie na kwotę 15,5 tys. zł, 13 organizacji z gminy Górzno na kwotę 32 tys. zł i 14 organizacji z gminy Miastków Kościelny na kwotę 27,5 tys. zł. To pierwsze gminy i pierwsze organizacje pozarządowe, które podpisały umowy i otrzymały dofinansowania. Kolejne pieniądze popłyną do organizacji z miasta Garwolina, gminy Maciejowice, Sobolew, Łaskarzew, Pilawa, Wilga, Trojanów, Żelechów. 31.07.2020 05:45
Potrącenie na przejściu dla pieszych. Dwie nastolatki w szpitalu
Potrącenie na przejściu dla pieszych. Dwie nastolatki w szpitalu
Dwie nastoletnie rowerzystki trafiły do szpitala, w wyniku zdarzenia, do którego doszło wczoraj późnym popołudniem. Najprawdopodobniej dziewczyny, jadąc na jednym rowerze, wjechały po jadące auto osobowe. Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, doktórego doszło wczoraj przed godziną 17:00 w Garwolinie na ul. Trakt Lwowski. - Ze wstępnych ustaleń policjantów obecnych na miejscu zdarzenia wynika, że dwie 15-letnie dziewczyny przejeżdżały jednym rowerem przez oznakowane przejście dla pieszych, wjeżdżając pod jadący samochód marki Citroen, którym kierowała 65-letnia mieszkanka powiatu garwolińskiego. Do szpitala zostały przewiezione dwie rowerzystki - mówi asp. szt. Marek Kapusta, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie. 30.07.2020 06:30
470 tys. zł od Samorządu Mazowsza na bazę sportową dla 5 samorządów
470 tys. zł od Samorządu Mazowsza na bazę sportową dla 5 samorządów
Budowa nowego placu sportowo-rekreacyjnego na terenach sportowo-rekreacyjnych "Zarzecze" w Garwolinie to tylko jedna z 5 inwestycji, które jeszcze w tym roku zostaną zrealizowane przy wsparciu samorządu Mazowsza. Dofinsowanie oprócz samorządu Miasta Garwolina, otrzymały także gmiy Sobolew, Górzno, Żelechów i Pilawa. ? Projekty sportowe, które uzyskają wsparcie z budżetu Mazowsza to często inwestycje, które nie mogłyby być zrealizowane, gdyby nie nasza pomoc. A przecież nowa sala sportowa, kort tenisowy czy siłownia to więcej niż tylko obiekty, to inwestycja w zdrowie i kondycję Mazowszan, które w czasie pandemii i przymusowego zamknięcia mogły zostać przez wielu zaniedbane ? mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego. Na realizację zadania samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył w tym roku ponad 10 mln zł. Maksymalne dofinansowanie projektu nie mogło przekroczyć 200 tys. zł i wynieść więcej niż 75 proc. kosztów kwalifikowalnych. Ponadto każdy samorząd mógł złożyć tylko jeden wniosek na jedno zadanie. Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza jeszcze w tym roku zostanie zrealizowanych 115 inwestycji, z czego 29 w subregionie siedleckim. 30.07.2020 05:17
Burmistrz Garwolina z wotum zaufania i absolutorium
Burmistrz Garwolina z wotum zaufania i absolutorium
Jednogłośne wotum zaufania i jednogłośne absolutorium za realizację budżetu za 2019 dla burmistrz Garwolina Marzeny Świeczak. ? Dziękuję za to zaufanie. W imieniu swoim i moich wszystkich pracowników. Zaufania udzielone burmistrzowi to także zaufania udzielone pracownikom urzędu, a także państwu, bo to wy kształtujecie uchwałę budżetową, którą ja realizuję ? mówiła burmistrz. Włodarz miasta nakreśliła także kierunki rozwoju na kolejne lata. Udzielenie absolutorium włodarzowi miasta lub gminy to coroczny ważny element w pracy samorządu, który jest oceną pracy organu wykonawczego. Podjęcie uchwały o udzieleniu absolutorium poprzedza podjęcie uchwały zatwierdzającej sprawozdanie finansowe oraz realizacje budżetu za poprzedni rok. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym władze samorządowe muszą co roku przygotowywać raport o stanie gminy, na podstawie którego udzielane jest wójtowi lub burmistrzowi wotum zaufania. Raport o stanie miasta Garwolina za 2019 rok to kompleksowy dokument, który opisuje, jak funkcjonuje miasto i w jakiej jest kondycji ? nie tylko finansowej. Znaleźć w nim można między innymi informacje o działaniach burmistrza i rady, realizacji polityk i strategii, inwestycjach. Podczas sesji burmistrz Marzena Świeczak przytoczyła najważniejsze informacje zawarte w dokumencie, przede wszystkim te dotyczące finansów. 29.07.2020 13:13
Zawyją syreny. Garwolin pamięta o powstańcach
Zawyją syreny. Garwolin pamięta o powstańcach
1 sierpnia o godzinie 17:00 w Garwolinie zawyją syreny. Ruch w centrum miasta zostanie zatrzymany, a pod pomnikiem zostaną złożone wiązanki kwiatów. W ten sposób zostanie uczczona 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. "Zgodnie z prośbą Starosty Powiatu Garwolińskiego w dniu 1 sierpnia 2020 roku od godz. 17:00 do godz. 17:01 przeprowadzona zostanie głośna próba syren Systemu Alarmowego Miasta Garwolin. Głośna próba syren będzie jednocześnie przypomnieniem 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W trakcie głośnej próby będzie wyemitowany akustyczny sygnał alarmowy w formie ciągłego, trwającego jedną minutę dźwięku syren. Po jego usłyszeniu nie należy podejmować żadnych działań" - informuje Urząd Miasta w Garwolinie. 29.07.2020 07:34
Gmina Garwolin: 54 tys. zł dla NGO
Gmina Garwolin: 54 tys. zł dla NGO
13 organizacji pozarządowych z terenu gminy Garwolin otrzymało wsparcie finansowe w ramach środków Tarczy Antykryzysowej 4.0. Maksymalnie  każda organizacja mogła pozyskać 5 tys. zł. Umowy w tej sprawie podpisali dzisiaj w siedzibie Urzędu Gminy Garwolin przedstawiciele władz powiatu, Powiatowego Urzędu Pracy w Garwolinie oraz beneficjenci. 9 jednostek OSP, 3 koła gospodyń wiejskich oraz klub sportowy. Te organizacje pozarządowe z tereny gminy Garwolin otrzymały finansowe wsparcie. - Gdzie by nie pojechał, to gmina Garwolin przoduje w pozyskiwaniu środków. Pozazdrościliśmy trochę, bo przed wyborami wszyscy przywozili jakieś pieniadze, a my chcemy pokazać, że my przywozimy te pieniądze cały rok - mówił starosta garwoliński Mirosław Walicki. - Środki są przekazane na teren powiatu w ramach Tarczy Antykryzysowej 4.0. Te pieniądze spłynęły i będą dalej do pozyskania. Bardzo cieszę się, że też jako powiat możemy się włączyć w przekazywanie tych środków - dodał starosta. 28.07.2020 16:01
Covid-19: kolejny dzień, kolejne zakażenia
Covid-19: kolejny dzień, kolejne zakażenia
W ciągu ostatniej doby w powiecie garwolińskim wykryto kolejne dwa zakażenia SARS-CoV-2. Przybywa chorych i osób na kwarantannie. Nie odnotowano żadnego nowego ozdrowieńca. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Garwolinie poinformowała w dzisiejszym komunikacje o kolejnych potwierdzonych testami zakażeniach koronawirusem w naszym powiecie. - W ostatniej dobie raportowania potwierdzono 2 przypadki zakażenia SARS-CoV-2. Trwa dochodzenie epidemiologiczne, ustalana jest liczba kontaktów. Stan zdrowia wszystkich osób z potwierdzonym zakażeniem monitorowany jest przez lekarzy i służby sanitarne - czytamy w komunikacie. Aktualnie na COVID-19 w powiecie chorują 24 osoby.  28.07.2020 12:53
Ze strażackiej kroniki
Ze strażackiej kroniki
28.07.2020 07:05
Rekordzista miał ponad 2 promile. Za szybcy stracili prawo jazdy
Rekordzista miał ponad 2 promile. Za szybcy stracili prawo jazdy
Podczas tygodniowej akcji policjanci z grupy "Speed" skontrolowali 57 pojazdów. Nałożyli na kierujących 40 mandatów karnych za przekroczenie prędkości. Mundurowi zatrzymali 1 prawo jazdy za prędkość i 1 dowód rejestracyjny. Policjanci z drogówki walczyli także z pijanymi za kierownicą. 22 lipca w Gończycach 35-letni mieszkaniec powiatu garwolińskiego kierował samochodem marki Renault, znajdując się w stanie nietrzeźwości ? wynoszącym ponad 1 promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyzna posiadał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Postępowanie prowadzą policjanci z Posterunku Policji w Sobolewie.  Tego samego dnia w Podebłociu 36-letni mieszkaniec powiatu garwolińskiego kierował samochodem marki Ford, znajdując się w stanie po użyciu ? wynoszącym ponad 0,2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy. Postępowanie prowadzą policjanci z Posterunku Policji w Trojanowie. 27.07.2020 12:47
2 nowe przypadki zakażenia w powiecie
2 nowe przypadki zakażenia w powiecie
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Garwolinie poinformowała o 2 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ponad 170 osób przebywa na domowej kwarantannie. - W ostatniej dobie raportowania potwierdzono 2 przypadki zakażenia SARS-CoV-2. Trwa dochodzenie epidemiologiczne, ustalana jest liczba kontaktów. Stan zdrowia wszystkich osób z potwierdzonym zakażeniem monitorowany jest przez lekarzy i służby sanitarne - informuje w dzisiejszym komunikacje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Garwolinie. 27.07.2020 12:28
Wypadek w Chrominie. Policjanci szukają świadków
Wypadek w Chrominie. Policjanci szukają świadków
Policjanci poszukują świadków wypadku drogowego, do którego doszło 23 lipca w miejscowości Chromin. Motocyklista trafił do szpitala. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie prowadzą postępowanie przygotowawcze w sprawie wypadku drogowego. W dniu 23 lipca około godziny 15:15 w miejscowości Chromin 60-letni mężczyzna kierujący motocyklem marki Yamaha, chcąc uniknąć czołowego zderzenia z nieustalonym pojazdem typu bus, który wyprzedzał nieustalonego rowerzystę, zjechał do rowu i uderzył w drzewo. Kierujący jednośladem doznał obrażeń ciała i został przewieziony do szpitala. 27.07.2020 12:12
Reklama
Reklama