poniedziałek, 22 czerwca 2026 22:25
Reklama
Aktualności:

Edukacja

Reklama
Z Żelechowa do Opery Narodowej
Z Żelechowa do Opery Narodowej
Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żelechowie wzięli udział w Gali Szkoły Dialogu zorganizowanej w Teatrze Wielkim ? Operze Narodowej w Warszawie. Podsumowanie ogólnopolskiego projektu odbyło się wczoraj. W programie Szkoła Dialogu, mającego na celu przywracanie pamięci o polskich Żydach, wzięło udział 46 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. 09.03.2016 06:31
Zostań mechanikiem motocyklowym
Zostań mechanikiem motocyklowym
Kwalifikacyjny kurs zawodowy M.45 (Diagnozowanie i naprawa motocykli) to najnowszy kierunek kształcenia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Garwolinie. To jedyna placówka w powiecie garwolińskim dająca wykształcenie w zawodzie mechanika motocyklowego.Uruchamiając nowy kierunek szkoła wpisuje się niszę na rynku pracy powiatu garwolińskiego i nie tylko. ? Mamy bardzo wielu mechaników samochodowych. Jest duża potrzeba kształcenia specjalistycznego w zakresie motocykli. Szczególnie jest ważne obecnie, kiedy prawo jazdy kategorii B daje uprawnienie do kierowania motocyklami o pojemności do 125 cm3 ? wyjaśnia nauczyciel przedmiotów zawodowych ZSP nr 2 Jerzy Korba.   07.03.2016 06:12
Młodzi pytają o Polskę
Młodzi pytają o Polskę
Po raz kolejny licealiści z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego oraz ich koledzy z Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Piłsudskiego wzięli udział w debacie, której pomysłodawcą jest historyk Robert Kuźbida. Młodzież do udziału w dyskusji o sytuacji Polski zaprosiła przedstawicieli władz ustawodawczej, samorządowej oraz biznesu. Wczorajsza debata prowadzona przez uczniów ? Kasię Babik i Dawida Mianowskiego - została podzielona na dwie części. W pierwszej to prowadzący zadawali pytania gościom Grzegorzowi Woźniakowi, sekretarzowi urzędu miasta Cezaremu Tudkowi oraz przedsiębiorcom Zbigniewowi Leszkowi i Waldemarowi Mrugale. 03.03.2016 05:57
Uczeń Dwójki najlepszy z niemieckiego
Uczeń Dwójki najlepszy z niemieckiego
Grzegorz Zając z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Garwolinie został zwycięzcą Konkursu z Języka Niemieckiego organizowanego w ramach Powiatowej Ligi Przedmiotowej. Uzdolniona lingwistycznie młodzież ze szkół powiatowych z testem z języka niemieckiego mierzyła się 23 lutego w ZSP nr 2 w Garwolinie. Pisemny sprawdzian, o tematyce spędzania wolnego czasu i wypoczynku, napisało 16 uczestników. 24.02.2016 12:10
Nasze gimnazja w projekcie Na własne konto
Nasze gimnazja w projekcie Na własne konto
Gimnazja z powiatu garwolińskiego zostały zakwalifikowane do udziału w projekcie edukacji ekonomicznej ?Na własne konto?. Podczas ferii zimowych gimnazjaliści biorą udział w cyklu zajęć o tematyce ekonomicznej. Efektem udziału w projekcie ma być wykształcenie wśród uczestników postaw przedsiębiorczych oraz umiejętności planowania własnej ścieżki zawodowej. Celem projektu jest też wyrównanie szans między młodzieżą z terenów wiejskich i wielkich aglomeracji miejskich. Do udziału w projekcie ?Na własne konto? została zakwalifikowane szkoły z powiatu garwolińskiego ? Publiczne Gimnazjum w Borowiu, Publiczne Gimnazjum im. Leona Wyczółkowskiego w Miastkowie Kościelnym oraz Publiczne Gimnazjum w Zespole Szkół w Życzynie. 03.02.2016 12:44
Stypendia dla najlepszych uczniów przyznane
Stypendia dla najlepszych uczniów przyznane
168 najzdolniejszych uczniów z subregionu siedleckiego, otrzyma stypendia naukowe przyznane przez marszałka województwa mazowieckiego w ramach dwóch programów stypendialnych. Środki na ten cel pochodzić będą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. W tym gronie są uczniowie z powiatu garwolińskiego. ? Stypendia to przede wszystkim inwestycja w młodego człowieka, jego rozwój i przyszłość. Chodzi o to, by wspierać najzdolniejszą młodzież z Mazowsza, zarówno tę z rodzin zamożnych, jak i tę, której rodziców często nie stać na zakup pomocy naukowych czy udział dziecka w pozaszkolnych warsztatach. Mam nadzieję, że przyznana pomoc przełoży się na lepszy start stypendystów w dorosłe życie ? podkreśla marszałek województwa Adam Struzik. 28.01.2016 05:54
Katolik wiedzie prym
Katolik wiedzie prym
Tegoroczny ranking ?Perspektyw? potwierdził mocną pozycję Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w powiecie garwolińskim. Katolik uplasował się na 1. miejscu w regionie siedleckim, 28. na Mazowszu i 91. w kraju. W podrankingu uwzględniającym wyłącznie wyniki egzaminów maturalnych szkoła zajmuje 86. pozycję.Już samo znalezienie się w rankingu, który obejmuje jedynie 500 najlepszych szkół na 2167 liceów funkcjonujących w Polsce, jest dobrym wynikiem, a zdobycie tytułu Złotej Szkoły i znaku złotej tarczy nadawanej szkołom z pierwszej setki przez Fundację Edukacyjną ?Perspektywy?jest potwierdzeniem wysokiej jakości i wielkim sukcesem dla szkoły z niedużego Garwolina. 27.01.2016 16:19
Nasze szkoły w rankingu Perspektyw
Nasze szkoły w rankingu Perspektyw
Już po raz 18. opublikowano Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych 2016 przygotowany przez miesięcznik Perspektywy. Co roku zestawienie jest opracowywane z myślą o uczniach trzeci klas gimnazjum, którzy już w czerwcu będą musieli podjąć decyzję, co dalej, a dokładniej, gdzie dalej podjąć naukę. Które szkoły z terenu powiatu garwolińskiego wypadły najlepiej? Dwa najważniejsze zestawienia rankingu to Ogólnopolski Ranking Liceów Ogólnokształcących 2016 i Ogólnopolski Ranking Techników 2016. Wśród liceów najlepiej wypadło Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Garwolinie. ?Katolik? uplasował się na 91. miejscu w Polsce. To najlepsza pozycja szkoły w ostatnich czterech zestawieniach. Wynik szkoły plasują ją jednocześnie na 28. miejscu wśród mazowieckim liceów. W podrankingu mazowieckim na 106. miejscu znalazło się Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie, a na 147. LO im. Joachima Lelewela w Żelechowie. 18.01.2016 06:27
Mundurowi w Lelewelu
Mundurowi w Lelewelu
Obecnie niezmiernie popularne w Polsce klasy mundurowe pojawiły się w Zespole Szkół Nr 1 w Żelechowie w 2008 r. Były to pierwsze klasy tego typu w naszym regionie. Od samego początku klasy cieszyły się wielką popularnością wśród uczniów- zarówno chłopców jak i dziewcząt. Do klas mundurowych uczęszczało 310 absolwentów, obecnie uczy się w tych klasach 161 uczniów. Jednych przyciągał mundur, innych chęć przeżycia przygody, jeszcze innych plany na przyszłość związane z zawodem policjanta, strażaka czy żołnierza. Klasy mundurowe w ,,Lelewelu? oferują dwie formacje: policyjno ? wojskową i pożarniczą. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani nauczyciele: zadania wojska prowadzi major rezerwy Piotr Władziński, zadania policji ? inspektor Stanisław Madejski, zagadnienia pożarnictwa ? młodszy ogniomistrz Marcin Cichecki. 16.01.2016 10:06
KLO i technika z Żelechowa i Garwolina najlepsze
KLO i technika z Żelechowa i Garwolina najlepsze
Koniec roku to tradycyjnie czas podsumowań. W ostatnich dniach na stronie www.ewd.edu.pl  ogłoszono najnowsze wskaźniki Edukacyjnej Wartości Dodanej (EWD). Wielkość ta służy do oceny pracy szkół, poprzez udostępnianie wskaźników egzaminacyjnych dla liceów ogólnokształcących i techników. Publikowane wskaźniki: humanistyczny, polonistyczny, matematyczno-przyrodniczy i matematyczny, ukazują "efektywność" pracy szkół ponadgimnazjalnych, w każdym obszarze. Metoda ta jest rozpowszechniona szeroko w świecie, ponieważ jest bardzo obiektywna. Nigdy nie zdarza się, że nauczyciele pracują we wszystkich szkołach z jednakowo zdolnymi uczniami. Wyniki egzaminów zewnętrznych (np. matury) nie mówią więc całej prawdy o ich zaangażowaniu. Można jednak posłużyć się miarą efektywności nauczania, zbudowaną na dwóch kolejnych pomiarach osiągnięć uczniów, która da rzetelniejszy obraz pracy szkoły ? to Edukacyjna Wartość Dodana. 29.12.2015 07:20
Ekonomistki awansowały dalej
Ekonomistki awansowały dalej
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 CKU odbyła się Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej I stopnia organizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne w Warszawie. W konkursie wzięło udział 13 uczniów garwolińskiego ekonomika. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmiało: ?Nierówności społeczne a rozwój gospodarczy?. Honorowy patronat nad XXIX Olimpiadą objął Prezes Narodowego Banku Polskiego prof. dr hab. Marek Belka. Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej organizowana jest od 1987r. Jest to zadanie zlecone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. 18.12.2015 06:40
Mateusz Moch w finale Olimpiady Wiedzy o Bankach
Mateusz Moch w finale Olimpiady Wiedzy o Bankach
W V LO im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie odbyły się eliminacje okręgowe Olimpiady Wiedzy o Bankach. W zawodach wzięło udział pięciu uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 CKP im. T Kościuszki w Garwolinie. Duży sukces odniósł Mateusz Moch uczeń klasy II Technikum Informatycznego, który zakwalifikował się do zawodów centralnych. Zmagania na tym szczeblu odbędą się 8 marca w Poznaniu. 10.12.2015 10:23
Nasi ze stypendiami premiera
Nasi ze stypendiami premiera
Ośmioro uczniów, ze szkół prowadzonych przez powiat garwoliński, otrzymało stypendia Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2015/2016. Uroczystość wręczenia stypendiów odbyła się Liceum Ogólnokształcącym im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach. Dyplomy przyznania stypendiów, w imieniu premiera, wręczyła uczniom Dorota Sokołowska Mazowiecki Kurator Oświaty z dyrektorem Delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie Mileną Królikowską. 08.12.2015 05:51
Mają największą wiedzę z biologii
Mają największą wiedzę z biologii
W murach Zespołu Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie odbył się powiatowy etap konkursu biologicznego, organizowany w ramach V Powiatowej Ligi Przedmiotowej Szkół Ponadgimnazjalnych. Nauczyciele biologii wszystkich szkół ponadgimnazjalnych powiatu garwolińskiego przygotowali zadania konkursowe z działu dotyczącego układu pokarmowego. Podsumowując konkurs koordynator Hanna Jaskuła gratulowała wszystkim uczniom wysokich wyników świadczących o dużej wiedzy i zainteresowaniu budową i fizjologią układu pokarmowego człowieka. 30.11.2015 06:43
Klara Płatek ponownie najlepsza
Klara Płatek ponownie najlepsza
Podobnie jak przed rokiem Klara Płatek z garwolińskiego LO została zwyciężczynią Konkursu z Języka Rosyjskiego organizowanego w ramach Powiatowej Ligi Przedmiotowej. Dzisiaj w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Garwolinie 21 uczniów, ze szkół prowadzonych przez powiat garwoliński, wzięło udział w Konkursie z Języka Rosyjskiego. Młodzież zmagała się z testem tematycznie związanym ze zdrowiem. 20.11.2015 13:22
Reklama
Reklama