reklama
reklama
reklama

Kobiety ze skrzydłami

Opublikowano: 26 listopad 2022, 08:00 Kategoria Kultura
kobiety ze skrzydłamicsikkobiety
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Od września w Centrum Sportu i Kultury trwa projekt „MamyTo”, w ramach którego 12 mam z terenu powiatu garwolińskiego rozwija swoje pasje, zgłębia samoświadomość i umacnia się zawodowo. Wszystko to za sprawą dotacyjnego programu „Skrzydła dla mamy” Fundacji BGK. W grudniu nastąpi zakończenie projektu.

- Cieszymy się z tego projektu, bo kobiety, które biorą w nim udział, już na tym etapie zapewniają, że jest to dla nich niezwykle dobry czas i ubogacające doświadczenie. Z prowadzonych w Polsce badań wynika, że większość matek chce po urlopie macierzyńskim wrócić do pracy. Motywacje są różne, obawy także. Wiele kobiet powracających do aktywności zawodowej czuje strach. Potrzebują one pewności związanej z poprawnym funkcjonowaniem domu i opieki nad dziećmi, poczucia własnej wartości, dobrego samopoczucia i spokoju, by z odwagą i zaangażowaniem powrócić do pracy. Cały projekt „MamyTo” jest skonstruowany w ten sposób, by im takie poczucie dać – mówi Barbara Kupczyk-Mikulska z Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, koordynator programu.

Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Niezwykły w swym brzmieniu koncert z towarzyszeniem harfy. Muzyczna podróż z „Ave Maria” w roli głównej i wreszcie koncert finałowy z udziałem pięciu zespołów prezentujących różne interpretacje muzyki chóralnej. Takie były tegoroczne Dni Muzyki Chóralnej.

Dni Muzyki Chóralnej mają na celu popularyzować tę muzykę, prezentować zespoły, ich umiejętności i wartości artystyczne, stworzyć przestrzeń do wymiany doświadczeń, dyskusji, rozwoju kultury muzycznej regionu. Jest to wydarzenie organizowane przez Centrum Sportu i Kultury od 2008 roku, które cieszą się ogromną popularnością wśród publiczności.

Tegoroczna edycja składała się aż z trzech różnych koncertów w dwóch garwolińskich kościołach, podczas których zaprezentowało się w sumie pięć zespołów.
Festiwal zainaugurował 6 listopada koncert Chóru Miasta Garwolina. W kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie wybrzmiały nie tylko przepiękne pieśni w wykonaniu całego chóru. Wrażenie na publiczności zrobiły także partie solowe wykonane przez Aleksandrę Bienias i Aleksandrę Tudek oraz Arkadiusza Buczkowskiego. Wyjątkowość koncertu stanowiły także instrumenty. Chór zaśpiewał z towarzyszeniem harf, na których zagrały Ewa Bemowska i Agata Bonisławska oraz saksofonu, na którym grał Ignacy Mitura. Zespołem dyrygował Radosław Mitura.

Izabela Rękawek z nagrodą marszałka

Opublikowano: 22 listopad 2022, 17:02 Kategoria Kultura
CSiKteatrRękawiczka
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Znamy laureatów XXIII edycji Nagród Marszałka Województwa Mazowieckiego. Spośród 60 kandydatów kapituła konkursu wyłoniła 10 zwycięzców, których działalność twórcza, charytatywna czy społeczna promują region w kraju, ale za granicą. Wczoraj wyróżnionym statuetki Nagrody Marszałka wręczył marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

Niełatwe zadanie stanęło w tym roku przed kapitułą konkursu. Jak zauważa marszałek Adam Struzik mimo, że jest to już 23. edycja na liście kandydatów do statuetki pojawiły się prawdziwe osobowości, zespoły z dorobkiem czy stowarzyszenia, których praca jest bezcenna dla mieszkańców regionu. – Muszę przyznać, że wybór nigdy nie jest łatwy, ale cieszy mnie tak duże zainteresowanie konkursem. Oznacza to bowiem, że na Mazowszu wciąż mamy wielu ludzi, których talent, twórczość, społeczne zaangażowanie warto doceniać. I to, właśnie robimy – dodaje marszałek.

W tym roku o Nagrodę Marszałka walczyło aż 60 kandydatów, w tym aż 48 osób fizycznych. Statuetkami wyróżniono 10 laureatów. Wśród wyróżnionych znalazła się zmarła w październiku tego roku wybitna artystka kurpiowska Marianna Staśkiewicz. W jej imieniu nagrodę odebrał przedstawiciel rodziny.

Proces i dzieło – wystawa ceramiki Magdy Łysiak

Opublikowano: 19 listopad 2022, 10:47 Kategoria Kultura
Galeria Kotłowniawystawacsik
Ten artykuł przeczytasz w 1 min.

W przeddzień Święta Niepodległości w Galerii Kotłownia odbył się wernisaż wystawy Magdy Łysiak zatytułowanej „Stożek nr 5*”. Tytuł ekspozycji nawiązuje do temperatury wypału prac. Wystawa ta przejdzie do historii galerii w sposób szczególny, bowiem po raz pierwszy w tej przestrzeni pokazane zostały wyłącznie prace ceramiczne.

Magda Łysiak to artystka związana z Wrocławiem. Absolwentka tamtejszej uczelni, a obecnie jej doktorantka. Projektuje i tworzy zarówno ceramikę artystyczną, jak i użytkową oraz biżuterię ceramiczną. Zajmuje się także malarstwem oraz grafiką. Chętnie prezentuje swoje prace, ale równie chętnie i z ogromną pasją o nich opowiada. Podczas wernisażu w Kotłowni tłumaczyła procesy związane z ceramiką i odpowiadała na pytania zwiedzających wystawę.

reklama
reklama

TOP

reklama