poniedziałek, 22 czerwca 2026 18:17
Reklama
Aktualności:

Edukacja

Reklama
Ostatnie takie zakończenie w Piątce
Ostatnie takie zakończenie w Piątce
Wiele historycznych aspektów miała uroczystość pożegnania ostatnich klas w Szkole Podstawowej nr 5 w Garwolinie. Mury gimnazjum w Piątce opuścił 17. rocznik uczniów. Ostatni. Powodzenia absolwentom, po raz ostatni, życzył dyrektor Jacek Zowczak, który przechodzi na emeryturę. Uroczyste zakończenie roku szkolnego dla trzech klas III gimnazjum oraz czterech VIII szkoły podstawowej odbyło się wczoraj. ? Mam wrażenie, jakbyśmy dopiero wczoraj spotkali się na inauguracji roku szkolnego, a tymczasem to już zakończenie ? rozpoczął dyrektor Jacek Zowczak. ? Przed wami droga ku indywidualnemu rozwojowi, ku odkrywaniu nowych możliwości, ku dorosłości ? dodał, nie kryjąc wzruszenia w głosie. Po 19 latach pełnienia funkcji dyrektora, Jacek Zowczak odchodzi na emeryturę. Jego kadencja trwała dokładnie tyle, ile przy ul. Janusza Korczaka 10 istniało gimnazjum. 18.06.2019 07:21
Cenne doświadczenie kucharzy z Dwójki
Cenne doświadczenie kucharzy z Dwójki
10-osobowa grupa uczniów klasy I Technikum Żywienia Zespołu Szkół nr 2 w Garwolinie wzięła udział w konkursie ogłoszonym przez UPEMI w ramach projektu ?Akademia wiedzy o mięsie od pola do stołu? i znalazła się w ścisłym finale. W studiu Go Cook w Warszawie pod okiem znanego kucharza Tomasza Królikowskiego uczniowie gotowali potrawy z indyka i wołowiny. Warsztaty nakierowane były na przetwarzanie mięsa w taki sposób, aby wykorzystywać wszystkie elementy i uzyskiwać wykwintne potrawy nie tylko z najdroższego mięsa np.: polędwicy. Uczniowie przygotowali m.in.: burgery wołowe z salsą z mango, stit-fry z indyka z warzywami sezonowymi i noodle. 07.06.2019 10:12
Czas na zdrowie po raz piąty w Dwójce
Czas na zdrowie po raz piąty w Dwójce
Już po raz piąty w Zespole Szkół nr 2 w Garwolinie odbył się festyn ?Czas na zdrowie?. Głównymi celami imprezy były propagowanie zdrowego stylu życia oraz integracja z osobami niepełnosprawnymi. Dzisiaj dziedziniec Dwójki ponownie zatętnił życiem. Po raz piąty szkoła aktywnie włączyła się w promowanie zdrowego stylu życia. Do popołudnia z wieloma atrakcjami zaproszono uczniów m.in. Szkoły Podstawowej nr 2 i wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Trzciance. - To już tradycja, że na początku czerwca spotykamy się tutaj, aby promować zdrowy styl życia ? mówił, podczas otwarcia imprezy, wicedyrektor szkoły Adam Wyskwar. 05.06.2019 14:12
Job shadowing nauczycieli Zespołu Szkół nr 2
Job shadowing nauczycieli Zespołu Szkół nr 2
10 nauczycieli przedmiotów zawodowych Zespołu Szkół nr 2 w Garwolinie spędziło dwa tygodnie w Wielkiej Brytanii. Zawodowcy z Dwójki poznali sposób kształcenia, kulturę, język oraz specyfikę pracy w Anglii. W garwolińskiej szkole to pierwszy projekt, skierowany do nauczycieli, realizowany w ramach programu Erasmus+. ?Międzynarodowe staże zawodowe uczniów i nauczycieli z Garwolina? to nazwa projektu, który w tym roku szkolnym realizowany jest w ZS nr 2 w ramach programu Erasmus+. ? Przez ostatnie lata współpracowaliśmy, w ramach organizacji praktyk dla uczniów z Niemcami. W tym roku szkolnym nawiązaliśmy kontakt z Wielką Brytanią. Oprócz wyjazdu dla uczniów, projekt przewidywał pobyt nauczycieli przedmiotów zawodowych na zasadzie tzw. job shadowing ? mówi wicedyrektor szkoły Adam Wyskwar. ? Ten rodzaj projektu zakłada poznanie specyfiki nauczania i pracy w zawodzie uczonym przez nauczyciela. Zajęcia w tej formule polegają na obserwacji pracy na poszczególnych stanowiskach na zasadzie ?jeden do jednego? w zakładach pracy bądź na uczelni - wyjaśnia jednoczesny koordynator projektu. 30.05.2019 06:24
Włoskie staże uczniów z Miętnego
Włoskie staże uczniów z Miętnego
Kolejna grupa 16 uczniów z Zespołu Szkół w Miętnem wróciła z dwutygodniowego stażu zawodowego we Włoszech finansowanego ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, realizowanego na zasadach programu Erasmus+. Doświadczenie zdobywali w restauracjach, hotelach, a nawet w winnicy i gaju oliwnym. Uczennice z technikum żywienia i gospodarstwa domowego swoje kompetencje zawodowe doskonaliły w lokalnych restauracjach specjalizujących się w umbryjskiej kuchni regionalnej: Ristorante Sabatin, Ristorante del Mercato, Ristorante Apollinare, Cuore &Sapore. Uczniowie technikum hotelarstwa zdobywali doświadczenia zawodowe w renomowanych hotelach Spoleto: Hotel Arca?  ?  ?, Hotel  Carleston?  ?  ? , Hotel dei Duhi ?  ?  ?  ? . 22.05.2019 05:05
Prosta droga do zawodu w Miętnem!
Prosta droga do zawodu w Miętnem!
Wybór ścieżki zawodowej, a więc decyzja o przyszłości, jest zawsze bardzo trudna. Zanim młody człowiek zdecyduje o szczegółach, musi odpowiedzieć sobie na pytanie czy chciałby podążać ścieżką kształcenia ogólnego, myśląc o maturze i studiach czy może jego pasje, zdolności i zainteresowania kierują go w stronę kształcenia zawodowego. Ta druga opcja, mimo, że często  niesłusznie spychana na drugi plan, to w dzisiejszych czasach, w których wciąż poszukiwani są wysokiej klasy specjaliści, droga do sukcesu. Głównym zadaniem stojącym przed szkolnictwem zawodowym jest solidne przygotowanie absolwentów do podjęcia pracy po zakończeniu nauki, a w dłuższej perspektywie do  elastycznego dostosowania się przez nich do zmian na rynku pracy. Podstawą dobrego przygotowania młodzieży do wejścia na rynek pracy jest prowadzenie kształcenia zawodowego, a w szczególności kształcenia praktycznego we współpracy z pracodawcami, które realizowane musi być nie tylko w placówce edukacyjnej, ale także, a może zwłaszcza poza jej murami, np. zakładach produkcyjnych czy przedsiębiorstwach ? mówi Lilla Nawrocka, dyrektor Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem. 17.05.2019 06:30
Pojadą na wojewódzki finał konkursu BRD
Pojadą na wojewódzki finał konkursu BRD
W etapie rejonowym Ogólnopolskiego Turnieju BRD nasz powiat reprezentowały dwie drużyny z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Garwolinie. Skład zespołów: Zuzanna Domarecka, Małgorzata Kot, Bartłomiej Baran, Filip Świętulski ? grupa młodsza oraz: Natalia Zalech, Michał Barański, Michał Michalik ? grupa starsza z opiekunem Barbarą Kędziorek. 16.05.2019 05:56
Talent i ciężka praca daje 100% na maturze!
Talent i ciężka praca daje 100% na maturze!
Trzech uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Garwolinie uzyskało tytuł finalistów Olimpiady Historycznej dla Szkół Ponadgimnazjalnych oraz Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Ciężka praca nastolatków dała im 100-procentowy wynik na maturze. Mikołaj Stępień i Jakub Dudzik wzięli udział w finale Olimpiady Historycznej, który odbył się w Gdańsku. Ostatni etap ogólnopolskich zmagań przebiegał w trzech częściach. Pierwszą było napisanie pracy badawczej, drugą była interpretacja materiałów źródłowych, ostatnią egzamin ustny. Zakres tematyczny dotyczyły całości podstawy programowej z historii. 12.04.2019 08:56
Zamel szkoli młodych elektryków
Zamel szkoli młodych elektryków
Ponad 50 uczniów III i IV klasy technikum elektrycznego Zespołu Szkół nr 2 w Garwolinie wzięło udział w szkoleniu, które po raz drugi zorganizowali nauczyciele przedmiotów zawodowych, we współpracy z firmą Zamel. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, którym zaprezentowano podstawowe urządzenia automatyki budynkowej oraz elementy inteligentnego domu sterowane radiowo. 09.04.2019 07:11
Kulinarne zmagania w Dwójce po raz drugi
Kulinarne zmagania w Dwójce po raz drugi
Kwaszona czerwona kapusta ze smażonym boczkiem i sosem śliwkowym oraz sorbet jabłkowo-miętowo-bazyliowy dał Patrycji Banaszek i Pawłowi Talarkowi (ZS nr 2 Garwolin) zwycięstwo w II Ogólnopolskim Konkursie Kulinarnym ?Kuchnia Nadwiślańska 2019?. W Dwójce rywalizowało osiem kulinarnych duetów z całej Polski, a w gronie jury zasiedli renomowani kucharze. Do garwolińskiego ZS nr 2 przyjechało dzisiaj osiem zespołów wyłonionych w drodze kwalifikacji. Skład finalistów został wybrany po ocenie receptur dania głównego i deseru nadesłanych przez uczestników. ?Bohaterami? były w tym roku boczek i kapusta kiszona w daniu głównym oraz ser kozi i jabłko w deserze. W organizowanym po raz drugi konkursie wzięły udział reprezentacje szkół z Radomia, Płocka, Grodziska Mazowieckiego, Łomży, Sadownego. Nie zabrakło dwóch drużyn gospodarzy. 03.04.2019 18:44
Dawid Szaniawski wygrywa turniej w Scrabble
Dawid Szaniawski wygrywa turniej w Scrabble
?Bo każda litera ma znaczenie? ? pod takim hasłem odbył się VI Powiatowy Turniej Scrabble w Zespole Szkół nr 2 w Garwolinie. Zwycięzcą zmagań został reprezentant gospodarzy Dawid Szaniawski. Na starcie środowego turnieju stanęło 12 uczniów. Na zaproszenie gospodarzy nie odpowiedziała żadna ze szkół powiatu garwolińskiego. Walka o tytuł zwycięzcy rozegrała się zatem między uczniami Dwójki. Uczestnicy zmierzyli się w dwóch fazach grupowych. 21.03.2019 05:36
Dwójka dobrze zaPROJEKTowaną Szkołą 2019
Dwójka dobrze zaPROJEKTowaną Szkołą 2019
Zespół Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie uczestniczył w IX Edycji konkursu ?Projekt z klasą? organizowanym przez wydawnictwo Nowa Era. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Celem konkursu było zachęcenie młodzieży do pracy metodą projektu.  Uczestnicy konkursu mieli szansę zdobyć grant finansowany na realizację swojego projektu edukacyjnego. W tym roku do zdobycia było 56 grantów na łączną sumę 62 000zł. Natomiast szkoły, którym w tym roku nie udało się wygrać grantu otrzymali dyplomy uczestnictwa i zostali wpisani na listę Najlepiej zaprojektowanych szkół w kraju. 15.03.2019 07:38
Modnie i z wiosną w tle
Modnie i z wiosną w tle
16 uczennic z 10 szkół wzięło udział w II Ogólnopolskim Konkursie Mody Fryzjerskiej ?Magiczna wiosna?, organizowanego w Zespole Szkół nr 2 w Garwolinie. Uczestniczki wczorajszego konkursu do Garwolina przyjechały z Warszawy, Lublina, Puław, Parczewa, Mińska Mazowieckiego, Dęblina. W tym gronie nie mogło zabraknąć reprezentantek gospodarzy. 14.03.2019 12:21
Nasze szkoły w rankingu Perspektyw
Nasze szkoły w rankingu Perspektyw
Już po raz 21. opublikowano Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych przygotowany przez miesięcznik Perspektywy. Co roku zestawienie jest opracowywane z myślą, którzy już w czerwcu będą musieli podjąć decyzję, co dalej, a dokładniej, gdzie dalej podjąć naukę. Które szkoły z terenu powiatu garwolińskiego wypadły najlepiej? Dwa najważniejsze zestawienia rankingu to Ogólnopolski Ranking Liceów Ogólnokształcących 2019 i Ogólnopolski Ranking Techników 2019. Przy ustalaniu obu brane są pod uwagę wyniki egzaminów maturalnych, sukcesy w olimpiadach oraz dodatkowo dla technikum wyniki egzaminu zawodowego.   10.01.2019 15:59
Uczeń Dwójki wygrał konkurs na grę komputerową
Uczeń Dwójki wygrał konkurs na grę komputerową
Bartek Konopacki z Zespołu Szkół nr 2 w Garwolinie został zwycięzcą konkursu na edukacyjną grę komputerową ?W świecie cyberprzestrzeni?. 10 grudnia w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu odbył się event zorganizowany przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu i Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych Delta w ramach projektu ?W świecie cyberprzestrzeni ? o zagrożeniach uświadamiamy, omamić nie pozwalamy?. 13.12.2018 08:16
Reklama
Reklama